Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика ще изслуша кандидатите за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, предаде БГНЕС.
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Дневният ред на заседанието предвижда това да стане в сградата на Народното събрание на пл. "Народно събрание" 2. Пред депутатите ще застанат кандидатите Пламен Димитров и Николай Николов.
Пламен Димитров, който е предложен от ГЕРБ и „Обединени патриоти“, е бил прокурор в Софийска районна и Софийска градска прокуратура, зам.-административен ръководител в Специализираната прокуратура, както и зам.-министър на правосъдието. От 2013 година до момента е председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Удостоен е с наградата "Джовани Фалконе" - за висок професионализъм и принос в борбата с престъпността. Пламен Георгиев е преминал обучение в академията на ФБР за борба с корупцията в публичната сфера.
Предложеният от БСП Николай Николов е доктор по право с дисертация, свързана с установяването на имущество, придобито от престъпна дейност. От 2011 до януари 2018 година е член на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси, а от 2013 година - неин председател. Автор е на над 40 научни публикации, близо 15 години е посветил на работа в областта на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея
Антикорупционният орган се състои от петима членове –председател, зам.-председател и трима членове, сочи законът. Председателят на комисията се избира от Народното събрание по предложение на депутатите. Зам.-председателят и членовете също се избират от парламента, по предложение на председателя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист