Основните политически сили бяха в предизборен модус още по време на летните протести. Обвиненията за присъствие на олигархията в политическия процес, за обвързаности на отделни политици и политически сили с бизнесмени, считани за олигарси, ще се засилят по време на предизборната кампания, която ще бъде доста „мръсна“, каза пред БНР доц. Иво Инджов, преподавател във Великотърновския университет и експерт по политически комуникации.
Премиерът Бойко Борисов налага нов модел на комуникация с гражданите и политическите сили, която изключва или свежда до минимум критичните въпроси, подчерта преподавателят. „Неслучайно той залага на т.нар. джипка шоу, излъчване пряко във Фейсбук на неговите обиколки или срещи из страната.“
Ще се върне ли ДПС като легитимен партньор в управлението, а не като задкулисен, каквито са подозренията през последните години?
„Сега очевидно ДПС, след като няма конкуренция на полето за гласовете на етническите турци в България, ще се опита да играе по-активна роля в политическия процес. Неслучайно са тези заявки, включително за участие в изпълнителната власт. Подкрепата на Ердоган също е знакова, при положение, че преди три години имаше замразяване на отношенията между двете политически сили“, коментира Инджов.
Иво Инджов не очаква която и да е от водещите политически сили, която ще получи мандат за съставяне на правителство, да прибегне открито „до услугите на ДПС“, защото „все още не е дошъл моментът ДПС да играе национално отговорна роля“.
Президентът Радев „малко прибързано“ първоначално е заложил на датата 28 март, „най-вероятно под напора на желанието на мнозина в България най-после да има избори и да се приключва с този порочен модел“, смята доц. Инджов.
Властта е длъжник, тя само прави някакви декларации, че е готова да организира изборите, отбеляза той. „Властта трябва да докаже, че може да организира тези избори дори на 28 март.“