„България ще получи пълна енергийна независимост за година и половина, никой не го е вярвал това. Това е с усилията в предния и в този парламент“, каза Ивайло Мирчев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
„Не съм вярвал, че ще го кажа, но с усилията и на нас, и на ГЕРБ, и на ДПС, които по отношение на енергийната и евроатлантическата част имаха много ясна позиция във времето. Надявам се това да бъде така и по отношение на конституцията“, добави Мирчев.
Той коментира и това дали се чувства спокоен за съдбата на правителството. „Не сме били спокойни в нито една година в последните няколко години. Не сме били спокойни, откакто започна войната на Путин в Украйна. Фактите обаче са, че служебните правителства на Радев не бяха полезни за България и ни дърпаха към Евразия, което само вредеше. Това, което имаме не е най-доброто. Вървим в правилната посока“, смята той.
Още: Ивайло Мирчев: "Лукойл" трябва да плати всичко, което дължи на бюджета (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
„Отпадането на руския петрол е последният етап от една много дълга битка за енергийната независимост на страната. Тя започна от година и половина“, обясни Мирчев.
„Ние вече не използваме руския природен газ, освободихме се и от руското ядрено гориво, остана последният етап – да се освободим от руския петрол, за да не ни бъдат извивани ръцете. България ще бъде енергийно независима страна. Ще вземем необходимите мерки за "Лукойл" и се надявам, че в следващите дни ще има новини в тази посока“, добави той.
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
„Ние сме за това да се спре дерогацията за вноса на руския петрол от самото начало. Защо имаше дерогация? Дерогация имаше, тъй като е трудно за рафинерията да разчита на друг тип петрол и бързо да се преустрои. Особеността е, че когато бяха наложени санкциите, себестойността на руския петрол спадна рязко. Рафинерията на „Лукойл“ започна да произвежда горива с много по-евтин петрол, отколкото го правеше преди и конкурентите ѝ. Целта беше приходите от продажбите на тези горива да остават в България“, заяви Мирчев.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Мирчев подчерта, че малко след като е договорена дерогацията правителството "Петков" падна. „Никой от служебното правителство не направи план как приходите да влязат в българския бюджет и да се отразят в спадане на цените на горивата. Става въпрос за няколко милиарда лева за година и половина“, каза той.
Още: Ивайло Мирчев: Ако “опраскат” Конституцията, напускаме управлението
„Някои твърдят, че "Лукойл" започва да плаща данъци, но това не е вярно. В най-добрия случай за тази година "Лукойл" ще платят около 430 млн. лева данъци, което е нищо. „Лукойл“ е спечелил няколко милиарда в рамките на последната година и половина. Годините са 15, а ние не искаме парите от сега или началото на войната. Ние не искаме 400 млн. лева от тази година, а всичките 4 млрд. лева за годините назад“, добави Мирчев.
„Днес има искането на Делян Добрев дерогацията да отпадне веднага е трудно постижимо, защото може да предизвика под някаква форма сътресение на пазара на горива“, обясни той. Според него реалистичният срок може би е до края на февруари.