Няма да има защита от съдебно преследване за подателите на сигнали за корупция. Това реши Народното събрание при приемане на текстове от новия антикорупционен закон на второ четене.
Така всеки, подал сигнал, ще може да стане обект на дело за непозволено увреждане. Текстът беше подкрепен от ДПС и в крайна сметка със 70 гласа “за“, 4 “против“ и 41 “въздържали се“ мина през пленарна зала.
ГЕРБ подкрепяше първоначалния вариант на проекта, който предвиждаше, че подателят на сигнал за корупция или конфликт на интереси не може да търпи неблагоприятни последици. Това означаваше, че мишената на сигнала нямаше да има право да заведе гражданско дело срещу подателя.
Сега обаче подателите на сигнали ще трябва да се идентифицират с три имена, ЕГН, адрес, телефон, факс и електронен адрес. Делото за непозволено увреждане обикновено е за суми между 10 хиляди и 100 000 лева. В рамките на това производство съдът има право да наложи запор на имуществото на ответника, за да подсигури иска на ищеца по делото.
Припомняме, че в един от приетите вече текстове беше записано, че ръководството на комисията ще се назначава от управляващите и ще се освобождава с обикновено мнозинство.