"Исканията на протестиращите фермери не са обективни", заяви пред БНТ зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев. Tой посочи, че проблемите в сектора не са от днес, а от десетилетия назад във времето.
"Част от претенциите са да получат в пълен размер "украинската помощ". Това в момента няма как да стане, защото миналата година те са я получили за цяла година, а сега ние имаме законодателна рамка само за 6 месеца. Ние нямаме право да разплащаме "украинска помощ" след 30 юни", обясни зам.-министърът.
Деян Стратев отбеляза, че първи с тях се свързват от БАК.
"Част от земеделските производители казаха, че са обидени за това, че не сме ги потърсили и тях. Но ние направихме всъщност срещата с БАК, защото те ни потърсиха. След това дойде и финансовата претенция на асоциацията на зърнопроизводителите. Така се акумулира една голяма сума около 700-800 милиона, която ние в момента няма откъде да извадим", категоричен беше заместник-министърът.
Няма толкова пари, колкото искат
Зам.-министърът на земеделието и храните обясни, че "чрез преструктуриране на бюджета на министерството на земеделието можем да осигурим в момента 150 милиона лева и те го знаят, които могат да отидат към направлението за "украинска помощ".
"Сумата наистина трябва да бъде редуцирана. Това е наистина обективният показател, с който ние трябва да се съобразим. Затова ние преструктурирахме нашите разходи за 150 мллн., които ще отидат за сектора с изключение на зърнопроизводството".
Деян Стратев се позова на данните на НСИ, според които печалбите в сектора от 2018 година се увеличава. "Така ние стигнахме до консенсус, че трябва да им поискаме данъчните декларации, за да видим в действителност имат ли загуби", посочи той.
По отношение на исканите законодателни мерки, Деян Стратев каза, че тези "искания" вече са заложени в законодателната програма.
ОЩЕ: Земеделците продължават да искат оставката на Вътев, обвиняват го в разделение