Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Имотите за кратки настанявания – само с регистрация, без категория

28 ноември 2019, 10:16 часа • 4813 прочитания

ГЕРБ и НФСБ се разбраха имотите за краткосрочно настаняване да не се категоризират, а само да се регистрират като туристически обекти. 

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Според Менда Стоянова и Валери Симеонов предложенията, внесени от тях между първо и второ четене на Закона за бюджета, няма да засегнат потребителите, а само ще дадат възможност за регулация.

„Всички тези хора да си плащат данъците - както всички останали, които са на светло. Няма за цел нито да се отежнява бизнесът с административната тежест, нито да се спират онлайн платформи, като Booking, Airbnb или други, да оперират на българския пазар“, каза председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.

Депутатите обсъждат промените в Закона за туризма на първо четене. Ипредложението на управляващите - имоти, предлагани чрез електронни платформи, да са с категория като хотелите и къщите за гости бе посрещнато с остро недоволство.

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

В момента човек, който не е търговец по смисъла на търговския закон, може да настанява гости в стаи или къщи за гости, когато те са част от обитаването от него жилище в жилищната сграда. С предлаганите промени се допълва, че това важи и когато тези места за настаняване не са част от обитаваното от отдаващия под наем жилище в блок или жилищна сграда.

„Те, ако бъдат регистрирани на физически или юридически лица, или точен адрес, а в началото на годината си платят патентен данък и се регистрират в нововъведената на 1-ви октомври единна система за туристическа информация, една огромна част от този бизнес ще излезе на светло“, коментира Христо Проданов от БСП.

По-рано на въпрос в телевизионно интервю за платформите Booking.com, Airbnb, Expedia и готвената промяна през Закона за туризма – да има задължителна регистрация на всички, които предлагат апартаменти и стаи през тези платформи, вносителят Валери Симеонов отвърна, че срещу всички опити за промяна в някакво икономическо статукво имало съпротива. Той сравни новото предложение със Закона за шума и го намери за необходимо. На въпрос ако бъде затворена дадена платформа заради някакво нарушение, а ще пострадат коректни платци, отговорът беше, че ако имало предварително плащане, всичко щяло да е наред. Хипотези без предварително плащане или при опит да се анулира резервация Симеонов така и не разгледа. Но основният му мотив за промяната е "укриване на данъци".

Припомняме, че първоначално предложеното беше: "Който предлага туристическа услуга или допуска включване в електронна платформа на некатегоризиран туристически обект по чл. 113, ал. 3 се наказва с глоба в размер на от 500 до 5000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 10 000 лв. независимо от наказанията по чл. 206. Когато нарушението по ал. 1 е извършено повторно глобата е в размер от 5000 до 8000 лв, а имуществената санкция - от 10 000 до 15 000 лв. В допълнение към тази разпоредба министърът на туризма се задължава при системни нарушения да подава искане до Софийския районен съд "да постанови всички предприятия, предоставящи обществени електронни услуги, да спрат достъпа до съответните интернет страници"

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес