„Това е част от съзнателна политика на Северна Македония към български граждани, независимо дали те живеят на територията на тази страна, или идват от България. За мен е необяснимо защо вече втори ден под никаква форма не реагира външното ни министерство“. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира инцидентите с български граждани преди мача между „Шкупи“ и „Левски“ в Скопие.
Още: Пеевски за преговорите за кабинет: Да го раждат вече (ВИДЕО)
Още: Парламентът продължава да бърза със спирането на избора на Сарафов
Заради ексцесиите: Без фенове на Шкупи в София?
Според вицепрезидента има различни начини, по които това може да се направи. „Най-малкото е да се извика посланикът на България в Скопие, за да знаем информацията от първа ръка. Да зададем нашите въпроси към РСМ, към правителството, към министър-председателя. Трябваше да се погрижим за това ранено момче и да му осигурим качествено здравеопазване. Въпросът е защо официалните власти не взеха мерки още когато стана палежа на нашия клуб в Битоля", добави Йотова. Според нея в Северна Македония има сили, които искат да възпрепятстват вписването на българите в конституцията на РСМ.
ВИДЕО от мелето между феновете на Левски и полицията в Северна Македония
Още: Клюка или истина: Асен Василев каза как ще действа ПП-ДБ при кабинет "Росен Желязков" с БСП и ИТН
Още: Проф. Киров: Няма срок, в който парламентът да отнема депутатски имунитети
Вицепрезидентът коментира и внесения законопроект за изменения в Конституцията. „Защо тези 166 подписа, събрани от партиите ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС бяха представени само от малката коалиция (ПП-ДБ), оставам този въпрос открит, сигурно ще получим отговор до края на вечерта“, коментира Йотова. Тя допълни, че темата за наложителна промяна в Конституцията ни я е започнал президентът Радев през есента на 2019 г. в поредица от срещи.
„Преди всичко, важното е да се гарантира независимостта на съдебната система и да се увеличат и гарантират правата на всеки един българин, според основния ни закон. Днес се говореше с доста други акценти, но нищо не разбрахме за това, което предлагат. Основната дискусия за промените в Конституцията трябва да бъде в Народното събрание. Довчера имахме предложение само на ДПС. Някакви нахвърляни идеи в неделя на друга пресконференция. Президентът ще намери най-подходящият момент, в който ще предложи това, до което достигнахме като изводи на консултациите през 2019 г.", коментира тя в предаването "Лице в лице" по БТВ.
Още: Парламентът изслушва Главчев за виртуалните опашки на "Дунав мост"
Още: Зеленски пристигна в Рим за среща с Мелони
Димитрова: Изнервеността на президента за ограничаване на служебните кабинети говори достатъчно
„Бих излязла на дебат с всички тези, които смятат, че 3 март е датата, която поляризира българското общество. Не съм съгласна с това“, каза вицепрезидентът. Тя допълни, че духът на знанието трябва да бъде защитен по друг начин – „да изпълним със съдържание датата 24 май, да се преборим така че тя да бъде позната на всички онези, които са получили книжовността, а не в някои страни това да приключва с момента, в който приключва делото на Кирил и Методий“, добави Йотова.
Още: Тошко Йорданов: Наследници на Османската империя са в парламента и премахват 3 март
Още: Хасан Адемов: На този етап не участваме в разговори, ние сме за редовно правителство
Още: Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП на предстоящия конгрес