„България изглежда объркано отвън – нямаме ясни позиции, не можем да подредим собствения си двор и да излъчим правителство. Очакванията са България да е компетентен член на ЕС, а не сме. През годините не можахме да разберем, че Брюксел не е външна политика за нас. Брюксел не е диктат, а дава свобода на България да се изразява“. Това коментира в предаването „Лице в лице“ по БТВ евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Относно приетата оставка на Мария Габриел като еврокомисар той посочи, че трябва да започне нова процедура за избор на комисар от България. „Притеснителен е периодът, в който България няма да има еврокомисар. Някой трябва да седи на масата. В тази сложна обстановка, в която нямаме редовно правителство, а служебно с ограничени правомощия – сега имаме овакантено място в Европейската комисия. Кой мислите, че ще защитава нашите интереси – Германия, Франция, Румъния? Кой ще стои на нашето място? Българският стол ще е празен“, подчерта Кючюк.
„ДПС подкрепя институционалния ред. Основна принципна позиция на ДПС е, че властите трябва да си взаимодействат. Политиците имат роля, вписана в Конституцията. Много ясно е казано докъде стига политиката. Нашето разбиране за съдебна реформа е извършването на кардинална такава. Този проект не беше приет, а тезата е, че защитаваме Гешев. В момента, когато Мустафа Карадайъ каза, че има напрежение, което трябва да се отпуши – вече не защитаваме Гешев. Свикнали сме на интерпретации“, обясни Кючюк по повод днешното изявление на главния прокурор. Иван Гешев изрази своето разочарование от ДПС, като коментира, че партията е нарушила своя принципна позиция.
„Ако трябва да се направи смислена правосъдна реформа, ДПС е на разположение“, посочи евродепутатът от ДПС. Той ще открие форум Форумът „EU MEETS THE BALKANS“ в София. Организатори на събитието са партия АЛДЕ, с подкрепата на Европейския либерален форум и Атлантическия клуб в България. „50 години откакто започна политиката по разширяване, която се превърна в найважния външнополитически инструмент на ЕС. България и Румъния станаха членки на ЕС. На Украйна бе даден статут на кандидат-член. Косово получи визова либерализация. Като докладчик съм казвал, че е в наш интерес Северна Македония да стане част от ЕС, но никога не съм забравил темата за човешките права и свободи“, каза още евродепутатът.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург