Правителството отново залага в Бюджет 2022 високи капиталови разходи и ако не ги изпълни, ще отчете излишък. Така кабинетът си оставя джобни. Това каза по БНР икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Георги Вулджев.
Миналата година едва изпълнихме капиталовите разходи на две трети, а сега се залага увеличение и това са реално пари, които трябва да бъдат изхарчени за 9 месеца, защото бюджетът ще влезе в сила от април, коментира той.
„Може да стане това, което ставаше предишни години, когато се поставяха такива много високи капиталови разходи, които не се изпълняваха и това оставяше излишък в края на годината, който можеше да се изхарчи по-свободно от правителството. Така правителството тогава си задаваше буфери, които можеше да ползва за прибързани разходи в случай на политическа криза или политическо напрежение. За да успокои това напрежение, си оставяше джобни от капиталовите разходи. Аз се опасявам, че в момента се случва нещо подобно, което беше много критикувано години наред от много от тези хора, които в момента са в управляващото мнозинство.“
„Бюджетът е и социален, и проинфлационен. Едното не противоречи на другото, това е бюджет на много нереалистични очаквания и нереалистични амбиции“.
Експертът сподели притеснения от бюджетната рамка, заложена в черновата на бюджета и изрази надежда много неща да бъдат ревизирани в актуализацията, която се залага.
Инфлацията не е резултат от спекула, има фактори на глобално ниво, заяви Вулджев. По думите му мерки, таргетирани към спекулата, няма да дадат резултат, а по-скоро може да се мисли за намаляване на ДДС за някои категории стоки.
Вулджев би заложил по-скоро на прогнозата на БНБ за брутния вътрешен продукт, икономическия растеж и инфлацията, отколкото на тази на правителството.
Вулджев оспори залагането на Covid мерки за цялата година. Той смята, че голяма част от тези мерки към този момент са излишни, затварянето на икономиката вече не е толкова стриктно, а самата пандемия е на по-лек етап.
Икономистът смята, че трябва да има гъвкав подход за различните сектори, защото „има много големи вариации и не може с един аршин да се мери навсякъде“.