Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов стана поредния политик от опозицията, който обвини премиера Кирил Петков в национално предателство. Поводът - казусът с позицията на България по присъединяването на Северна Македония към Европейския Съюз.
Още: Започват дебатите по първия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Днес темата беше разисквана и в Народното събрание, където от ИТН, ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" атакуваха Петков с аргументи за предаване на националния интерес.
Във Facebook Трифонов написа: "Днес имаше заседание на Народното събрание. На него лъсна голата истина. Истината, че министър-председателят на България е участвал активно в разговори с чужди дипломати с една единствена цел – национално предателство. Предателство спрямо България и всички българи".
Изказването му идва на фона на изявление на външния министър в оставка Теодора Генчовска пред депутатите днес, в което тя заяви, че тя не твърди, че Кирил Петков е взел решения, различни от тези, разписани в договора за добросъседство от 2017 година. "Аз никога не съм споменавала неговото име", категорична беше тя.
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
Въпреки това Трифонов пише още, че е Петков е обещавал да вдигнем ветото над Република Северна Македония за започване на преговори за влизане в Европейския съюз до края на председателството на Франция през месец юни. "При това - без Северна Македония да е изпълнила българските условия. Нещо повече – чрез своя паралелен „външен министър“ Весела Чернева, е била изготвена рамкова позиция-проект, която ревизира българската национална позиция. В тази позорна редакция Кирил Петков и Весела Чернева са предвидили отстъпки по отношение на правата на българите в Северна Македония, както и отстъпки по българската позиция за т.нар. „македонски език“, казва още Трифонов.
И заключва: "Днес стана ясно защо напуснах коалицията и изтеглих министрите на „Има такъв народ“. Говорете ми пак за БНБ, за МРРБ, за „Капитан Андреево“ и за още куп лъжи, за които се сетите. Това е истината - аз не мога да участвам в национално предателство. Честит Видовден".