Президентът на Северна Македония - Стево Пендаровски, осъди остро подпалването на културния център "Иван Михайлов" в Битоля.
Още: Борислав Гуцанов: Няма как с даване на оръжие конфликтът в Украйна да бъде предотвратен
Още: Надежда Нейнски: Позицията ни за Украйна е отслабена от факта, че институциите имат различни позиции
"Остро осъждам палежа на сградата на културния център на българската общност в Битоля. Подобни деяния са провокация и не водят в посока на подобряване на отношенията с България", написа във Facebook-профила си Пендаровски.
Той призова компетентните институции да извършат бързо и задълбочено разследване, да вземат всички необходими мерки, да открият и санкционират извършителите.
Припомняме, че входната врата на Културния център "Иван Михайлов" в северномакедонския град е била подпалена рано в неделя сутрин. Изгоряла е и табелата с името на клуба.
Още: Проф. Палангурски за 3 март: Този празник не обединява нацията, веят се чужди знамена
Към Битоля пътуват българският министър на външните работи Теодора Генчовска, която е на двудневно работно посещение в Северна Македония, и посланикът на страната ни в Скопие Ангел Ангелов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Никола Минчев: България няма интерес от свят, в който големите си разпределят сфери на влияние
Още: Росен Желязков посочи как България вижда справедливия и траен мир в Украйна (ВИДЕО)
ОЩЕ: Подпалването на културния център в Битоля е поредната провокация, смята Йотова
Министерството на външните работи на Северна Македония също осъди остро акта на умишлено опожаряване на входа на "Иван Михайлов" в Битоля. "Този вандализъм е поредното доказателство, че има много актьори, които са против напредъка в отношенията между Северна Македония и България и нашето общо европейско бъдеще. Това престъпление не е извършено случайно на този ден, когато двете страни ще установят диалог за преодоляване на отворените въпроси по пътя на европейската интеграция на Северна Македония", се казва в становището.
"Компетентните органи на страната полагат усилия за откриване на извършителя на този вандалски акт", допълват от външното министерство на западната ни съседка.
Още: Официално: Божидар Божанов се отказа от депутатския си имунитет
Още: ЦИК официално поиска повторно въвеждане на данните от предсрочните избори