Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Христо Иванов с въпроси към Румен Радев дали ще свърши конкретни неща относно "КОЙ"

16 февруари 2018, 13:15 часа • 10444 прочитания

Подробен обзор, с куп неудобни въпроси към президента Румен Радев, направи правосъдният министър от втория кабинет на Бойко Борисов и лидер на "Да, България" Христо Иванов.

След като президентът каза "А" по темата със зависимостите на модела "КОЙ", да стигне и до "Я", призова Иванов и обстоятелствено поясни какво има предвид.

"След провокацията на Борисов от интервюто му пред Хекимян, Радев контраатакува с въпроси и намеци. Борисов веднага отвърна като отрече и замаза всичко с голословия. Сега топката е обратно у Радев. От това какво ще направи той сега зависи много", убеден е Иванов.

Бившият правосъден министър е категоричен, че Румен Радев е казал много неща чрез "риторични подхвърляния" и те не могат да останат без последици. И изброява кои са те:

1. Президентът попита за общ бизнес на Борисов с Пеевски (което Борисов отрече) и за техни срещи (което Борисов практически потвърди). Сега Радев ще каже ли какво знае или ще остави голото отрицание на Борисов да е последната дума по темата?

2. Радев намекна за сервиране на шербет на срещата ЕС – Ердоган във Варна. Сега ще каже ли, че всъщност става дума за тютюн и ще отговори ли на нашия призив към него да свика КСНС по темата Булгартабак и контрабандата? Ще поиска ли да разбере къде потъна турският доклад, ще изиска ли пълна информация от турските служби и Интерпол?

3. Президентът говори за размяна на подаръци между ГЕРБ и ДПС и подкрепата на закона на Пеевски. Сега ще наложи ли вето на закона за вторичното разграбване на КТБ?

4. Ще поиска ли пълен отчет от синдиците на КТБ за това какво е събрано и как са използвани отменителните искове – има ли избирателност и индикации за оказване на натиск в полза на трети лица?

5. Президентът попита за Пеевски, а ще пита ли и за Цеко Минев? Ще настоява ли президентът за нова оценка на състоянието на банковия сектор, след като през 2016 година ЕК ни предупреди за кредитирането на свързани лица? Ще попита ли гуверньора на БНБ Димитър Радев и шефа на банков надзор Димитър Костов дали им е оказван натиск около продажбата на Общинска банка? Ще настоява ли България да се върне към плановете за присъединяване към Европейския банков съюз?

6. Ще посмее ли Радев публично да заеме позицията, че няма и не може да има реална борба с корупцията в България, без радикално реформирана прокуратура? Ще посмее ли да обвърже указа си за бъдещия нов главен прокурор с предварително и публично поставени изисквания за това каква да бъде реформата на прокуратурата, която този човек да се ангажира да провежда?

7. Ще защити ли президента електронното гласуване "от очевидното намерение на управляващи и опозиция да провалят въвеждането му"?

"Радев беше избран като носител на алтернатива от една неочаквана електорална коалиция на недоволните от статуквото. Сега, когато това статукво се клати, ще играе ли президентът в отбора на тази коалиция или ще избере лоялността към лобитата, които са се строили в сенките зад него", пита за финал Иванов. И посочва, че "само конкретните действия и факти имат някаква стойност".

Какви са причините за поведението на Борисов

Според Иванов, причините за "институционалната буря" може да са много. Бившият правосъден министър счита, че Борисов е в уязвима позиция заради закона "Магнитски" (бел. ред. - американският закон, според който САЩ може да защитава преследвани чужди граждани заради разкритията им за корупция и търговия с власт зарад американска граница чрез налагане на санкции върху преследвачите им. Санкциите може да са целеви - срещу конкретни лица, като включват забрана за влизане на американска територия, както и забрана за участие в каквито и да е финансови операции, в които са намесени американски банки), напрежението в банковия сектор, очертаващият се провал с Шенген или Евро-чакалнята, авантюрата със срещата Ердоган-ЕС, както и катастрофата с модерницазацията на армията. Радев е в положение да използва тези уязвимости и, едновременно с това, препречва пътя на Борисов за спасение в президентството, ако някоя от тях ескалира до криза, казва Иванов.

"Със сигурност напрежението има общо и с пазарлъците за инсталиране на наследник на Цацаров. Очевидна е връзката и със следващия опит за прекрояване на оръжейния сектор, който ще върви по линия както на новите законови възможности по закона на Пеевски за КТБ, така и предстоящото предоговаряне на лицензите от Караниколов – разбирай Пеевски", завършва Иванов.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес