Парламентът гласува единодушно на първо четене промените в Закона за българските лични документи, отнасящи се до срока на свидетелствата за управление автомобил на хората с увреждания.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
За разлика от общия законов срок – 10 години, валидността на свидетелствата за управление на хората с увреждания е ограничен до 5 години.
В България има около 170 шофьори с различна степен на увреждане. Те са длъжни да се явят за заключение пред специализирана транспортна лекарска комисия (ТОЛЕК), които комисии от своя страна определят дали човекът с увреждане ще бъде дееспособен да управлява МПС.
На територията на страната обаче ТОЛЕК се намират само на три места - София, Пловдив и Горна Оряховица. Това принуждава хората с увреждания да пътуват стотици километри, за да получат удостоверение от транспортна лекарска комисия.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
За разлика от останалите водачи на МПС, за които свидетелството за управление на МПС е със срок на валидност 10 години, това на хората с увреждания е със срок от 5 години, което допълнително натоварва хората с увреждания и ги дискриминира спрямо останалите водачи на МПС, смятат вносителите на законопроекта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Ето защо той дава възможност транспортните лекарски комисии да издават удостоверения за период до 10 години, което би било облекчение за голяма част от хората с увреждания.