Хората с увреждания да не подменят шофьорските си книжки на всеки 5 г . прие парламентът

13 декември 2018, 13:53 часа • 4366 | прочитания

Парламентът гласува единодушно на първо четене промените в Закона за българските лични документи, отнасящи се до срока на свидетелствата за управление автомобил на хората с увреждания.

Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)

Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори

За разлика от общия законов срок – 10 години, валидността на свидетелствата за управление на хората с увреждания е ограничен до 5 години.

В България има около 170 шофьори с различна степен на увреждане. Те са длъжни да се явят за заключение пред специализирана транспортна лекарска комисия (ТОЛЕК), които комисии от своя страна определят дали човекът с увреждане ще бъде дееспособен да управлява МПС.

На територията на страната обаче ТОЛЕК се намират само на три места - София, Пловдив и Горна Оряховица. Това принуждава хората с увреждания да пътуват стотици километри, за да получат удостоверение от транспортна лекарска комисия.

Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството

Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"

За разлика от останалите водачи на МПС, за които свидетелството за управление на МПС е със срок на валидност 10 години, това на хората с увреждания е със срок от 5 години, което допълнително натоварва хората с увреждания и ги дискриминира спрямо останалите водачи на МПС, смятат вносителите на законопроекта.

Ето защо той дава възможност транспортните лекарски комисии да издават удостоверения за период до 10 години, което би било облекчение за голяма част от хората с увреждания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес