Макар днес (24 август) да няма редовно парламентарно заседание, в Народното събрание ще кипи работа - 8 парламентарни комисии ще заседават.
Най-важните, които ще бъдат излъчвани на живо, са бюджетната комисия (заседанието започва в 12:30 часа), т.нар. комисия "Магнитски" (започва в 13:00 часа), комисията "Росенец" (заседанието стартира в 14:30 часа), както и здравната комисия (започва в 16:00 часа), като там също ще бъде гледана актуализацията на бюджета, на първо място на НЗОК.
Много интересно се очертава да бъде в комисията "Магнитски", където ще бъдат изслушвани служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов и управителят на БНБ Димитър Радев. Изслушването идва след материал на разследващия сайт "Биволъ", че от ЕК изрично са попитали как е създаден българският ограничителен списък "Магнитски". От Ек се интересуват за следното:
- Целта на предприетите мерки съгласно Решението 441;
- Правното основание на мерките и тяхното съответствие с Общата Външна Политика през призмата на Становището на ЕК от 8 ноември 2019 г.;
- Съответствието на мерките с политиката на ЕС за отхвърляне на екстериториалното приложение на санкции от трети страни.
Сега се чака отговор от България и вероятно Стоилов ще бъде питан. Министър Стоилов ще бъде изслушан и за необходимите законодателни промени за ограничаване на негативните проявления, наложени на български физически и юридически лица на санкциите по глобалния закон върху българската финансова и икономическа система.
Гуверньорът на БНБ трябва да даде информация пред депутатите за обхвата и степента на въздействие на санкциите, наложени на български физически и юридически лица по глобалния закон "Магнтиски" върху българската банкова система, както и за мерките, които БНБ е предприело за ограничаване на негативните им проявления.
Бюджетът
В края на миналата седмица, по време на изслушването си в бюджетна комисия, представяйки параметрите на актуализацията, Василев уточни, че в текущия вид на бюджета са заложени 1,196 млрд. лева за КОВИД мерки, за социални мерки и за избори. Мерките за здравеопазване пък са в т.нар. буфер, който е разпоредба в закона, даваща възможност на Министерски съвет да иззема и пренасочва пари целево за здраве. Към момента са изхарчени 2,390 млрд. за тези дейности, тоест вече са изхарчени 1,94 млрд. над това, което е заложено в бюджета.
Задаващата се нова вълна на епидемията обаче налага обезпечаване на здравните и социалните мерки, мерките за бизнеса, както и да се предвидят средства за защита на държавната ни граница с оглед мигрантския натиск заради ситуацията в Афганистан.
Актуализацията не е цялостна, уточни още финансовият министър и поясни: Допълнителни 575 млн. лв. са за социални разходи. Това включва 353 млн. за актуализация на пенсиите или продължаване на мярката с 50-те лева, 76 млн. за отопление, 72 млн. надбавка по закона за личната помощ, 35 млн. надбавка за пенсионери под линията на бедността и 30 млн. за подкрепа на родителите на деца до 14 години в епидемиологичната обстановка.
Има предвидени и 133 млн. лв., които са разчетени и за избори 2 в 1, ако бъдат отделни – сумата ще трябва да стане 183 млн.
Към МРРБ са заложени 100 млн. лв., които са необходими за зимната обстановка, тъй като всички средства в АПИ са изчерпани.
Има 90 млн. лв., които са основно за възстановяване на резерва на МВР и на Министерството на правосъдието, които са взети с буфера. Има и едни 16 млн., които са предвидени за загубени дела за КЕВР.