Имиджът на България в ЕС не е добър – страната ни е на последните редици. На последно място сме и по свобода на словото. Това каза Горан Благоев кандидат за президент на Национално обединение на десницата, с номер 7 в сутрешния блок „Денят започва“ по БНТ. По темата с членството на Македония в ЕС Горан Благоев е на мнение, че сме се провалили.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
„Правителството на ГЕРБ, което си отиде, както и президентът, който от 5 години има мандат да представлява държавата ни във външната ни политика, какво свършиха?“. Благоев попита и какво самочувствие имат те, за да кажат, че отстояват националния интерес? „За да са толкова нахъсани в Скопие, може би и ние не сме си свършили работата. Най-малкото не сме провели необходимите срещи със своите европейски партньори, за да ги убедим в своята позиция, не сме потърсили съюзници“.
„През последните няколко месеца държавният ни глава отива да търси подкрепа само ако участва на международни форуми. Има всякакви нива на дипломацията, персонални срещи с лидерите на Европейския съюз и с ръководителите на страните членки - това бих направил аз“, заяви кандидатът за президент на Национално обединение на десницата.
По думите му още в първите дни, ако получи мандат, би направил среща с македонския си колега. „Ние трябва да разговаряме и тези хора трябва да бъдат убедени в нашата правота, и в нашето общо минало. Миналото от 1945 г. насам, както Тито им го създаде да си го осмислят както искат. Но ние имаме преди това и обща и споделена история. Въпросът не е само исторически, а преди всичко образователен – как новите поколения граждани на Македония са възпитавани. Това е големият проблем“, припомни Горан Благоев.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
„Нека не се заблуждаваме, че историческата комисия трябва да изчисти само спорните исторически моменти. Ролята на нашата историческа комисия е да може в учебниците по история на Македония да не се пише за българите като за татари, и за окупатори – каквито ние от 1941 до 1944г. – не сме, но преди тези преговори трябваше в ЕС ясно да изложим своята позиция“, посочи като пропуск той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Горан Благоев смята, че във всеки политически дебат независимо дали срещу него ще застане Луна Йорданова или Румен Радев може да се извадят разумни тези и всеки да докаже своята стойност, или своето въздухарство. Същевременно той припомни, че основните играчи, които се радват на социологически комфорт, упорито избягват да влизат в публични дискусии с другите опоненти, което е признак не за ясни позиции, а за слабост.
„Проблемът с демографската криза е свързан и с дисбаланса и развитието на регионите и това кара много хора в трудоспособна и в репродуктивна възраст да бягат в чужбина. Българинът в мнозинството си е беден и тук като държавен глава бих настоявал пред парламента не да имаме работещи бедни, не да се чудим как със законодателство да закърпваме социалните помощи, защото и те ще свършат. Когато държавата няма работеща икономика, бизнес, който да не е мачкан от силните на деня и хората спокойно да може да си изкарват хляба дори в тези трудни времена, тогава ние ще може да настояваме за благоденстваща и просперираща нация“, категоричен е Благоев.
„Мен не ме радва фактът да съм президент на работещи бедни, за които държавата да се чуди откъде да извади социални помощи“, подчерта кандидатът за президент.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
„От Национално обединение на десницата казваме, че всеки в трудоспособна възраст трябва да има качествено образование и работа. Всеки в трудоспособна възраст, който разчита на социални помощи в крайна сметка краде от пенсионерите, инвалидите и истински социално слабите, които няма от къде другаде да получат средства, освен от държавата и на това категорично се противопоставяме“.