Аз лично не виждам нищо лошо прокуратурата да има законодателна инициатива, но има различни позиции по въпроса. Това прокурор Владимир Николов, член на Управителния съвет на Асоциацията на прокурорите.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
На въпрос защо, след като прокуратурата е страна в съдебния процес, прокурор Николов леко промени думите си и каза, че това ще е Висшият съдебен съвет (ВСС). Само че в новото предложение на ГЕРБ за Конституция ВСС го няма – има отделни съвети на съдиите и прокурорите, като законодателна инициатива се предлага само за прокурорите.
Попитан дали очаква европейски критики по Механизма за контрол и сътрудничество, който вече , отговорът беше: „Очаквам Европейската комисия да оцени по достойнство работата на прокуратурата”. До реално застрашаване на върховенството на закона няма да се стигне, подчерта Николов.
Вярвам, че при сигнал и при нужда ще има прокурор, който да разследва главния прокурор. Да си прокурор е призвание, не може да се страхуваш – този прокурор ще направи всичко по силите си в рамките на закона, заяви пред БНТ Николов.
Още: Как коалицията ще остане единна и ще управлява? Анализ на депутат на Доган
Още: Явор Божанков посочи грешките на ПП-ДБ и кои са министри на Борисов
Имаме нужда от един цялостен нов Наказателен кодекс, този е остарял, подчерта още Владимир Николов, който смята, че има нужда и от нов, модерен Наказателно-процесуален кодекс, за да може българският съдебен процес да е достатъчно бърз, в услуга на гражданите.
Още: "Гешев: Наричат ни мафия, защото внесохме тъмнина в светлината"