Аз лично не виждам нищо лошо прокуратурата да има законодателна инициатива, но има различни позиции по въпроса. Това прокурор Владимир Николов, член на Управителния съвет на Асоциацията на прокурорите.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
На въпрос защо, след като прокуратурата е страна в съдебния процес, прокурор Николов леко промени думите си и каза, че това ще е Висшият съдебен съвет (ВСС). Само че в новото предложение на ГЕРБ за Конституция ВСС го няма – има отделни съвети на съдиите и прокурорите, като законодателна инициатива се предлага само за прокурорите.
Попитан дали очаква европейски критики по Механизма за контрол и сътрудничество, който вече , отговорът беше: „Очаквам Европейската комисия да оцени по достойнство работата на прокуратурата”. До реално застрашаване на върховенството на закона няма да се стигне, подчерта Николов.
Вярвам, че при сигнал и при нужда ще има прокурор, който да разследва главния прокурор. Да си прокурор е призвание, не може да се страхуваш – този прокурор ще направи всичко по силите си в рамките на закона, заяви пред БНТ Николов.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Имаме нужда от един цялостен нов Наказателен кодекс, този е остарял, подчерта още Владимир Николов, който смята, че има нужда и от нов, модерен Наказателно-процесуален кодекс, за да може българският съдебен процес да е достатъчно бърз, в услуга на гражданите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Още: "Гешев: Наричат ни мафия, защото внесохме тъмнина в светлината"