Главният секретар на МВР реагира след обвиненията на вътрешния министър

23 август 2023, 17:29 часа • 5066 | прочитания

Главният секретар на МВР Петър Тодоров, чието освобождаване бе поискано миналата седмица от премиера Николай Денков, обяви, че ще продължава да изпълнява задачите си в силовото ведомство, докато не се появи окончателно решение.

Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни

Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство

Правителството в момента очаква отговор от президента Румен Радев, който в крайна сметка трябва да издаде указ за освобождаване на главния секретар на МВР. Ето каква е процедурата: Топката е у Радев: Защо кабинетът не гласува отстраняването на главния секретар на МВР днес?

Реакцията на Тодоров

"Аз ще отговоря задължително, но когато преценя, че му е дошло времето, ще отговоря. Отстраняването става с указ на президента, така че когато има издаден такъв указ, ще бъда отстранен. Изпълнявам задълженията си в съответния обем", заяви той пред bTV.

Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство

Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)

Снимка: БГНЕС

По-рано днес пък министърът на вътрешните работи Калин Стоянов внесе предложение до президента за издаването на указ за прекратяване на правомощията на главния секретар на МВР. Също така Стоянов отправи доста критики към Тодоров.

Още: Вътрешният министър: Главният секретар на МВР носи отговорност за смъртта на шестима полицаи

Причината за исканото освобождаване на Тодоров

Денков обяви намерението си миналата седмица – няколко дни след убийството на бившата барета Алексей Петров в столичния квартал „Драгалевци“. Тогава премиерът проведе среща на Съвета по сигурността към МС. И обяви, че очаква решението да се гласува от Министерски съвет до следващата сряда – т.е. днес. Явно обаче процедурата с Радев и указа се бави.

Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)

Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)

"Има няколко групи факти, които показват, че има проблем с организацията в МВР и те са свързани с отговорността на главния серкетар. Министърът не работи с него, защото няма доверие и смята, че има проблеми по отношение на организацията. На срещи, които сме организирали, ако не присъства министърът, идва зам.-главният секретар. Казах на министъра на вътрешните работи да не търпи повече тази ситуация, да подготви доклад с искане за смяна на главния секретар", каза тогава премиерът.

От „Дондуков“ 2 реагираха с критика спрямо правителството: Йотова е учудена защо главсекът на МВР не е сменен след сформиране на кабинета

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес