Димитър Главчев може да не се върне начело на Сметната палата, защото беше на поста външен министър. Такава хипотеза съществува, по думите на конституционалиста доц. Наталия Киселова.
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Доц. Киселова напомни, че Главчев стана и външен министър и точно затова би могло да се спори дали трябва да се върне начело на Сметната палата - защото е заел нов пост, извън този на служебен премиер, което означава, че е напуснал стария си, а не само временно го е овакантил. Само че Главчев се закле като служебен премиер, не като външен министър – т.е. "по-големият" пост, този на премиер, е "погълнал" по-малкия. Липсата на клетва като външен министър дава основание да се спори, че Главчев не е напуснал поста си начело на Сметната палата, а само го е овакантил в изпълнение на конституционни задължения.
Кой трябва да каже?
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Орган номер едно е Народното събрание, защото е създал Закона за Сметната палата, каза конституционалистът пред БНТ. Според Киселова обаче въпросът дали Главчев може да бъде пак председател на Сметната палата няма да бъде повдигнат. Тя посочи по-голям според нея проблем – че когато беше избран за служебен премиер, Главчев не представи в двуседмичен срок кандидатури. Парламентът тогава излезе във ваканция и мандатът на Сметната палата изтече.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проучване: Румен Радев или парламентът - кой печели народната любов?
За финал Киселова предположи, че още днес или най-късно утре ще има указ на президента Румен Радев за избори за парламент на 20 октомври.
Главчев: Прецених, че е най-добре да си запазя доброто име