Срокът на обществената поръчка за осигуряване на машини за машинното гласуване на изборите през март изтича утре. А до днес няма подадена оферти от нито една фирма. Това съобщи председателят на ЦИК Ивилина Василева.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Така машинното гласуване на предсрочните парламентарни избори на 26-ти март най-вероятно ще остане по стария план - само с машините, които могат да бъдат осигурени под наем.
Припомняме, че вече беше обявено, че машините за електронно гласуване трябва да бъдат доставени в България най-късно до 10 март 2017 г. Инсталирането на софтуера трябва да стане до 18 март, а самите машини трябва да бъдат доставени в избирателните секции до 25 март. Това става ясно от документацията на обществената поръчка за осигуряване на устройства за машинно гласуване. Тя беше публикувана от Централната избирателна комисия на 15 февруарие, при условие, че това трябваше да стане до края на работния ден на 13 февруари, понеделник.
Днес, 21 февруари, председателят на ЦИК Ивилина Василева обясни, че все още никой не е подал оферта за машините. Съдът задължи ЦИК да осигури машини за всички секции на изборите и ако това не се случи, има вариант те да бъдат обжалвани и касирани.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Днес ЦИК и СЕМ подписаха споразумение за изборите. "Ще следим зорко дали се спазват всички правила на Изборния кодекс“, заяви Ивилина Алексиева. Тя добави, че ЦИК осъществява много строг контрол върху изпълнението на договорите за медийни пакети и при установени нарушение средствата по договорите не се изплащат, защото изпълнението им не отговаря на закона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Шефката на СЕМ Мария Стоянова каза, че СЕМ са си поставили за задача да наблюдават дали медиите ще връщат политиците към същинските им задължения - да представят решения на важните и обострени проблеми, с които се сблъсква обществото или само ще предоставят платформа за участие.
„Ще регистрираме количествени данни, ще ги обобщаваме и ще ги анализираме, така че накрая да представим на обществото резултати за това колко информиран е бил направеният избор“, обясни работата на СЕМ Стоянова. Така щяло да се допринесе за демократични процес. Стоянова добави, че СЕМ ще различава платеното от безплатното съдържание в медиите при отразяване на изборите. СЕМ ще наблюдава 41 програми.
Съветът ще наблюдава и програми извън описаните в споразумението, в случаите когато това е необходимо при жалби, сигнали, оплаквания, самосезиране, както и ще включи програми съобразени с публикуваната информация за договорите на доставчиците на медийни услуги, сключени с партии, коалиции и инициативни комитети.
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!