Ще е необходима сериозна подоготовка за спирането на концесията на пристанище "Росенец" заради евентуална съпротива и впоследствие арбитраж. Това заяви депутатът от ПП-ДБ Георги Ганев пред bTV.
Назначаването на държавен човек да управлява компанията на пристанище "Росенец" е доста драстична мярка. Ганев не е чул да има съпротива, но въпроси пред такава драстична стъпка е задължително да бъдат поставени, преди да се постигнат целите.
Той не знае кой е автор на тази идея за отнемане на концесията, но за ПП-ДБ въпросът с Росенец стои най-малко от 3 години насам. Ганев не знае какво е договоряно на нови лидери и кой е бързал, и кой се чувства пренебрегнат, но важното е, че държавата оглежда възможността да установи контрола си върху тази територия, чиито контрол в някаква степен е отслабен.
Георги Ганев посочи, че България няма нито граничен, нито митнически контрол. Неговото лично усещане е, че може да се окаже цял комплекс от длъжности в България, които са допуснали това да се случи.
Ганев призова държавният глава да влезе в по-детайлно обяснение какво има предвид за пристанище "Росенец". Ако президентът смята българската държава за корпорация, може да използва такива думи, но ако бъде така добър, да посочи за кои корпорации става дума, призова депутатът.
Целта на българската държава е да имат достъп до продуктите на горива на достъпни цени, каза още Георги Ганев и добави, че бензинът през лятото няма да поевтинее след спирането на концесията на пристанище "Росенец". Цените по-скоро ще растат, но дано да е по-бавно от ръста на доходите, надява се депутатът.
Още: Пеевски си присвои инициативата за "Росенец": Не може "Лукойл" да държи врата в държавата