Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК). Решението беше взето със 157 гласа "за", 8 "против" и 16 "въздържал се".
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Автори на промените са съпредседателите на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков и Христо Иванов, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и санкционираният по "Магнитски" депутат Делян Пеевски.
Забрана за строителство
С промените се прави разширение на зона "А" на черноморското крайбрежие. Там се обособява ивица от 500 м зад три плажа за природосъобразен туризъм - Карадере, Иракли и Корал. Забранява се каквото и да било строителство на огради, сгради и съоръжения, включително и поставяне на огради в тази зона. Забранява се използването на самодвижещи се, верижни и земекопни машини. Още: Министърът на туризма твърди, че тази година водите на Черно море са най-чистите от години
В момента законът разрешава издигането на огради в зоната, стига те да не са "плътни". Проектът предвижда отпадането на "плътни", което в цялост означава, че се забранява изобщо поставянето на огради, в т.ч. в 500-метровата зона около трите плажа. Предвижда се и завишаване на санкциите при нерегламентирано поставяне на преместваеми обекти на територията на плажовете или прилежащата им акватория.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
С промените депутатите ще задължават и общините да започнат или приключат работата по общите си устройствени планове в срок от две години. Още: Конституционният съд не спря подхода общините да казват за къмпингуването по Черноморието
Мотивите
В мотивите вносителите посочват, че със свободната стопанска инициатива, скрепена с Конституцията, "традиционно се оправдават частните интереси по отношение на морското крайбрежие". Но тя "не е от категорията абсолютни права, не може да е основание за накърняване на общи ценности, признати от Конституцията и е допустимо да се ограничава с цел защита на обществения интерес". Посочват още, че измененията са "първа стъпка", изразяваща се в защитата на имотите непосредствено зад плажовете за природосъобразен туризъм. Не е ясно в какво ще се изразява "втора стъпка".