Да си кандидат за общински съветник и да спечелиш с преференции 100% от гласовете за партията си в дадена секция – такива аномалии са характерни за вота в България през последните години. Така е и на местните избори на 29 октомври 2023 г., показва анализ на Обединение честни избори (ОЧИ).
ОЧИ винаги откриват подобни случаи по време на избори. Данните им сега показват също, че има случаи на кандидати за местните парламенти, които отчитат необичайно висока концентрация на преференциален вот.
Подобни отклонения може да са признаци за контролиран или купен вот, или друг тип изборни измами и грешки, които да влияят на резултата.
Още: "Тренд": Местният вот е бил нечестен за близо 50% от българите
Отличниците
Общо 27 кандидати за общински съветници са събрали на местните избори през октомври толкова гласове, колкото има и цялата им партия в дадена секция.
Други 121 са събрали между 90 и 99% от общия партиен вот. Макар в някои случаи да става дума за малък брой гласове, в други резултатите са внушителни предвид малкия размер на секциите.
Гюлвер Осман например печели 100% от гласовете за ДПС в секцията в село Лятно, община Каолиново – 209 преференции.
Друг отличник, отново в община Каолиново, но в село Тъкач, е Али Феим от ГЕРБ, който взима 101 преференции от седмо място в листата. Това е също толкова, колкото има и партията във въпросното село.
Третият отличник с трицифрен брой преференции е Георги Стоилков от ВМРО, който печели 119 от 119 гласа за партията си в село Самуилово, община Петрич.
Снимка: БГНЕС
Вижте тук списъка на ОЧИ с кандидатите за общински съвет в страната, които са получили над 80 процента от гласовете за партиите си на ниво секция.
Необичайно висока концентрация на преференциален вот
Ползвайки статистически методи и изчислявайки дисперсия спрямо средното, ОЧИ са изготвили и списък на необичайните случаи, в които концентрацията на преференциален вот е необичайно висока, или иначе казано - кандидат е получил голям брой преференции в малък брой секции.
Голямото насищане на преференции в малък брой секции е възможна индикация за механизми за въздействие на крайния изборен резултат, предупреждават от Обединение честни избори.
Най-високо по този показател се класират Иван Ламбов в Приморско, Красимир Пехливанов в Доспат и Петя Гамбезова във Ветрино.
Вижте тук списък на кандидатите с най-голяма концентрация на гласовете в малък брой секции.
Вижте графики за преференциалния вот за цялата страна тук.
Въпреки че методологията отчита цялостната промяна на политическите пристрастия на общинско равнище, трябва да се има предвид, че причините за отклоненията в някои секции може да не се свързани с контролиран и купен вот, казват от ОЧИ.
Секции с аномалии в гласуването на местните избори
ОЧИ са откроили секциите, които проявяват екстремни стойности по поне един от трите критерии - необичайно висок резултат на кандидат в секция, необичайно висок дял сгрешени бюлетини или необичайно висока активност спрямо референтните стойности за общината. На базата на наблюдателската практика на обединението, това са силни индикатори за нелегитимен вот
Вижте КАРТА за кметски избори I тур, КАРТА за избори за общински съвет и КАРТА за кметски избори II тур.
Още: След похвала от кметове: Фалшификаторите на резултата от изборите в Малорад са пуснати от ареста