Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георги Гергов не дава Пловдивския панаир да се проучва като културна ценност

12 май 2023, 07:20 часа • 2608 прочитания

Представители на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) са поискали да влязат в Пловдивския панаир на оглед, но им е било отказано, научи в. "Сега", а информацията бе потвърдена от института. Това е станало в края на миналата година в рамките на териториалната програма, по която работи НИНКН. Тя се реализира в няколко общини и има за цел да проучи изменението в културното наследство през последните 30 години, както и да набележи нови обекти, които могат да допринасят за паметта, градската среда и идентичност. Правят се обходи, като в тази връзка е било желанието на експертите да проучат на място сградите на Международното изложение. То не е Паметник на културата, но има стари идеи на граждани и политически сили да се превърне в такъв.

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Отказът за достъп не е незаконен, тъй като в тази фаза допускането на НИНКН до обектите е доброволно. За това съдейства противоречивата юридическа материя, от която собствениците често се възползват, включително Георги Гергов сега. Така НИНКН е извършил единствено историческо проучване на Панаира, което се базира основно на архивни документи. Очаква се програмата да бъде представена в Пловдив до края на месеца, като най-вероятно въпросът ще бъде обсъждан отново.

Идеята Пловдивския панаир да бъде обявен за Паметник на културата бе възобновена през последните месеци основно от ДБ, покрай скандалите с опита на Гергов да увеличи контрола си в панаирното дружество до 79%. Политическата формация се притеснява, че на мястото на палатите може да се появят жилищни сгради. Но дори страховете да са напразни, различни експертни общности виждат ценност в сградите сами по себе си. Например преди 4 месеца Камарата на архитектите в България настоя за техен защитен статут, тъй като имат важно отношение към индустриалното развитие на страната.

Междувременно се сбъдна очакването, че Гергов ще обжалва отказа на Търговския регистър да впише апорта в „Пълдин туринвест“ на 29-те процента варненски акции от Изложението. Именно чрез този апорт бизнесменът и почетен консул на Русия ще достигне 79% в Панаира. Миналата седмица вписването бе отказано с няколко мотива, като основният бе, че оценката на акциите е от 2021 г., тоест стара. Всичко това не вълнува Варна. Градът няма намерение нито да се отказва от апорта, нито да връща акциите от Изложението на държавата, които при второто правителство на Бойко Борисов му бяха подарени. На вчерашната сесия на варненския общински съвет ДБ предложи да се дискутира връщането на акциите, но мнозинството на ГЕРБ не се съгласи. Варна е готова да се раздели с акциите само срещу продажба, като им иска 16 млн. лв.

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес