България блокира преговорите за еврочленство на Северна Македония, докато съседите ни не се откажат от езиковите и историческите си претенции. Външният министър Екатерина Захариева обяви това на Съвет по общи въпроси на държавите членки вчера. Казваме "да" на Албания. Ето защо спираме Скопие: Екатерина Захариева: При сегашното положение не даваме зелена светлина за Северна Македония
Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Така България се оказа в позицията на единствената държава, която блокира преговорите със Северна Македония, въпреки че преди твърдо на тази позиция беше Франция, например. В същото време Германия се надява казусът да се разреши до края на председателството й на ЕС, а именно до края на годината. Следващата дата, на която ще се обсъжда еврочленството на Северна Македония е 8 декември.
Официална позиция на Северна Македония до момента по нашето вето до момента няма, "неофициална - чрез ноти или някакви съобщения - не съм чул. Само това, което излезе в публичното пространство", коментира пред btv зам.-външният министър Гоерг Георгиев и добави: "То не е ново. Позицията противоречи на това, което ние искаме да бъде постигнато като споразумение и за съжаление видяхме какъв е резултатът".
"Не става дума за това, някой да бъде държан за заложник. Ние ясно и високо трябва да кажем, че не спираме европейската интеграция на Северна Македония.Тъкмо напротив - винаги сме били много силен застъпник за тази европейска интеграция. Но тя не може да се случва за сметка на националните интереси на държавите членки на ЕС. И тогава, когато има много ясни условия, които биха могли да бъдат артикулирани и поставени в процеса на интеграция на дадена кандидатка - те трябва да бъдат изпълнявани. ", каза още той.
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
"Ние винаги сме били последователни в позицията си. Въпроси като езиковата норма е поставен още преди 2 десетилетия. Договорът за добросъседство е основата и за европейската, и за атлантическата интеграция. Онова, което искаме да се случи, трябва да се случи", отбеляза Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
По думите му има повишаващо се ниво на антибългаризма в Северна Македония.Той заяви, че преди повече от година се е забелязало, че е спряла да действа комисията по историческите въпроси. Имало е провокации и в медиите в Северната Македония, съпътстващи с неприятни коментари и от политици. В западната ни съседка имало и "една партия", която е антиевропейска и говори срещу България с гръмки изказвания. Същата тази поискала Каракачанов, Захариева и Андрей Ковачев да бъдат обявени за "персона нон грата".
"Има исторически факти, които не могат да бъдат променени - т. нар. македонски език е възникнал на базата на българския. Няма какво да коментираме. Как е възникнал, това вече е работа на учените", категоричен беше Георг Георгиев по повод на твърденията на Македонската академия на науките и изкуствата, че езикът, който се говори в Северна Македония е на "няколкостотин години".
Имало е европейски държави, които са искали да направим компромис със Северна Македония и да дадем начало на преговорите за членство в ЕС, но ние компромис не можем да направим, заяви Георгиев, който отбеляза, че не става въпрос за натиск върху нашата страна.
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
Още: Управляващите продължават да бързат с назначенията в регулаторите
Въпреки противоречията обаче България държи на евро-атлантическата интеграция на Северна Македония.