Очакваме ниска избирателна активност при следващи избори, тогава малки промени могат да са съществени в съотношението на политическите сили. Наблюдаваме много силна флуктоация в електоралните нагласи. Почти ежеседмично разместване на доверието на хората към различните партии в следствие на острите политически противопоставяния и политически кризи, на които сме свидетели.
Това коментира в "Студио Actualno" Геновева Петрова, управител на социологическа агенция "Алфа Рисърч" по повод проучване, свързано с електроалните нагласи.
На първо място лидерски позиции запазва ГЕРБ. След тях са "Продължаваме промяната", които през изминалите месеци регистрираха доста сериозен отлив на подкрепа, връщат позиции. Опозицията сякаш им направи услуга с вота на недоверие и махането на председателя на народното събрание Никола Минчев, което мобилизира техните симпатизанти.
БСП е трета в елекоралните предпочитания, които регистрираме през този месец. Тук не можем да говорим все още за положителна тенденция на загуба на симпатизанти. По скоро запазване на позиции. БСП като част от тази коалиция е в деликатна ситуация най-вече пред своите симпатизанти. От една страна участие в управлението, отстояване на социални политики, действия одбрявани от техните русофилски симпатизанти. От друга събираше и съществена доза критика от собствените си привърженици именно поради факта, че управлява съвместно с партии, които ценностно доста се различават.
При ДПС наблюдаваме наистина една устойчива позиция. Техния електорат е твърд и не се променя лесно.
Спад при Възраждане
Това е нормално, в следствие от появата на конкурент за техния вот - Български възход, чиито възгледи в голяма част съвпадат и по отношение на еврото, по отношение на войната в Украйна, заявки за отстояване на национален суверенитет, неща, които са от лексиката на радикалните формации. Те също така останаха в страни от епицентъра на политическата битка последния месец, което също отнема от мотивацията на техните симпатизанти, смята Петрова.
По отношение на ДБ можем да повторим тезата за подкрепа на "Продължаваме промяната". Техните симпатизанти до голяма степен се припокриват, не само социално демографски, а и като начин на реакция на конкретни политически събития.
ИТН - не влизат в следващия парламент. Напускат депутати, напускат ги симпатизанти - има ли връзка? Защо оценката за действията на Румен Радев е ниска? Вижте във ВИДЕОТО.