Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ген. Валери Григоров: МВР няма необходимия ресурс за контрол на границата

06 юни 2016, 09:00 часа • 2474 прочитания

Службите може да се организират и направят стратегии, но оградата по границата не би могла да даде сигурност, освен ако не е елемент от обща система за охрана. Не бихме могли да разчитаме само на нея. Това заяви бившият директор на "Гранична полиция" ген. Валери Григоров.

Според него от особена важност е била интегрирана система за управление на морската и сухопътната граница, както и информационна обработка при ГКПП, която при създаването си е била разрушена, защото е давала повече публичност, "което не се хареса от МВР и събра над 20 млн. от границите, но по-късно беше дадена на Митниците и беше затворена. Но в ЕС знаят това", поясни ген. Григоров пред bTV.

По думите му МВР няма необходимия ресурс за контрол на границата.

Григоров припомни, че най-големият миграционен натиск е бил в периода 2011 - 2013 г. и е трябвало във времето до днес да укрепим и да създадем службата в този вариант, в който има възможностите ефективно да противодейства, а не да търсим други алтернативни варианти, включвайки армията или други структури или командировайки по 1000 души всеки месец. Това струва на данъкоплатеца около 2 млн. лева на месец, посочи той.

"Колко много пари разхищаваме, вместо да дадем за това да укрепим институционално службата, с която да създадем повече гаранции за сигурност на границата", възмути се ген. Григоров.

Той припомни, че за около година и половина се случва седма промяна на Закона за МВР. В момента има абсолютен нормативен, организационен и управленски хаос, подчерта той. "Ако очертаваме рисковете, които генерират миграционен натиск върху българските граници, не можем да не оценим неустойчивата политическа проява и поведение на Турция по отношение на споразумението с ЕС", изтъкна бившият шеф на "Гранична полиция".

Според него затихването на част от активните военни действия в Сирия в известна степен е ограничило възможността за нови миграционни процеси в посока към страната ни, но има достатъчно нелегални имигранти на територията на Турция, които биха могли да влияят върху миграционните процеси.

Ген. Григоров коментира и опасността от Африка, която по думите му е континент, който през последните 15 години генерира миграция, дори и когато не е имало активни военни действия. Затварянето на най-големия миграционен лагер в Кения, в който има 300 000 сомалийци, би могъл да генерира рискове, които няма как да не се отразят на Средиземно море и Европа като цяло, посочи генералът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес