"Социологията си е чист занаят. Макар че са известни със социално-политическите проучвания, социологическите агенции се издържат основно от маркетингови проучвания“.
Това обяви политологът Димитър Ганев, съосновател на Изследователски център "TREND", по време на публичната дискусия "Значение на социологическите агенции за политическия процес".
Инициативата е на Студентския клуб на политолога (СКП) към Софийския университет "Св. Климент Охридски" и събра на едно място политолозите и социолозите Димитър Ганев, Първан Симеонов (Галъп интернешънъл) и Геновева Петрова (Алфа рисърч). Модератор на дискусията бе политологът доц. Татяна Буруджиева.
"Отговорът на въпроса "защо не познахте?" е много елементарен – не можем да познаваме, просто защото не може да се прогнозира по принцип - няма как да виждаш бъдещето. Това е наука", каза пред студентите Ганев и припомни, че 20% от всички избиратели в страната вземат решение за кого да гласуват в последните дни:
"Това са хора, чието мнение ние не можем да отчетем в резултатите от проучванията в деня на вота", каза още политологът.
ОЩЕ: Симеонов: Социологическите проучвания показват реалността, а не са някаква прогноза (СНИМКИ)
Сред темите, които бяха обсъдени от студенти и професионалисти, бяха важността на социологията като фактор за общественото мнение, кои са най-често срещаните митове за работата на социолозите и на какво се дължи недоверието към агенциите у нас.
Младите хора поставиха и въпроси като: "Защо социолозите не познаха резултатите от вота през 2021 г.?", "Защо прогнозите в различните социологически агенции понякога се разминават толкова много?" и множество други.
Снимки: Ева Димитрова/Студентски клуб на политолога