"Социологията си е чист занаят. Макар че са известни със социално-политическите проучвания, социологическите агенции се издържат основно от маркетингови проучвания“.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Това обяви политологът Димитър Ганев, съосновател на Изследователски център "TREND", по време на публичната дискусия "Значение на социологическите агенции за политическия процес".
Инициативата е на Студентския клуб на политолога (СКП) към Софийския университет "Св. Климент Охридски" и събра на едно място политолозите и социолозите Димитър Ганев, Първан Симеонов (Галъп интернешънъл) и Геновева Петрова (Алфа рисърч). Модератор на дискусията бе политологът доц. Татяна Буруджиева.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Отговорът на въпроса "защо не познахте?" е много елементарен – не можем да познаваме, просто защото не може да се прогнозира по принцип - няма как да виждаш бъдещето. Това е наука", каза пред студентите Ганев и припомни, че 20% от всички избиратели в страната вземат решение за кого да гласуват в последните дни:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Това са хора, чието мнение ние не можем да отчетем в резултатите от проучванията в деня на вота", каза още политологът.
ОЩЕ: Симеонов: Социологическите проучвания показват реалността, а не са някаква прогноза (СНИМКИ)
Сред темите, които бяха обсъдени от студенти и професионалисти, бяха важността на социологията като фактор за общественото мнение, кои са най-често срещаните митове за работата на социолозите и на какво се дължи недоверието към агенциите у нас.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Младите хора поставиха и въпроси като: "Защо социолозите не познаха резултатите от вота през 2021 г.?", "Защо прогнозите в различните социологически агенции понякога се разминават толкова много?" и множество други.
Снимки: Ева Димитрова/Студентски клуб на политолога