Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Финансовият министър става незаобиколим фактор за спасение на закъсала община

16 февруари 2016, 10:10 часа • 3856 прочитания

Общо седем са условията, които показват дали дадена община има финансови затруднения. Ако три или повече от тях са изпълнени, то кметът на съответната община трябва да уведоми Общинския съвет и да предложи да се открие процедура за финансово оздравяване. Това гласят внесени в Народното събрание промени в Закона за публичните финанси.

Решението за процедурата се взема от Общинския съвет, като срокът на процедурата може да е между 1 и 3 години. Съветът може да възложи на кмета да изготви план за оздравяване, както и да накара градоначалника да направи искане до финансовия министър за временен безлихвен заем. Именно финансовият министър определя условията по заема и ако има отклонение от целите на плана за оздравяване, министърът може да спре траншовете по кредита.

В законопроекта е предвидено бюджетите на общините с открита процедура за финансово оздравяване да се съгласуват предварително с министъра на финансите и да се разглеждат от Общинския съвет заедно със становището на министъра на финансите. Определен е обхватът и съдържанието на плана за финансово оздравяване на общината, като е регламентирано, че план за финансово оздравяване, който предвижда ползването на временен безлихвен заем, се съгласува предварително с министъра на финансите.

По предложение на министъра на финансите с акт на Министерския съвет на затруднена община може да бъде отпусната допълнителна субсидия от централния бюджет за погасяване на безлихвен заем при определени условия, доказващи че са предприети необходимите действия за финансово оздравяване на общините и за изпълнение на плана за финансово оздравяване.

Ето и какви са условията да се говори за финансово затруднение:

1. Годишният размер на плащанията по общинския дълг за всяка община във всяка отделна година да надвишава 15 на сто от средногодишния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните три години, изчислен на базата на данни от годишните отчети за изпълнението на бюджета на общината.

2. Номиналът на издадените през текущата бюджетна година общински гаранции да надвишава 5 на сто от общата сума на приходите и общата изравнителна субсидия по последния годишен отчет за изпълнението на бюджета на общината.

3. Наличните към края на годината задължения за разходи по бюджета на общината надвишават 15 на сто от средногодишния размер на отчетените разходи за последните четири години;

4. Наличните към края на годината поети ангажименти за разходи по бюджета на общината надвишават 50 на сто от средногодишния размер на отчетените разходи за последните четири години;

5. Наличните към края на годината просрочени задължения по бюджета на общината надвишават 5 на сто от отчетените за последната година разходи на общината;

6. Бюджетното салдо по бюджета на общината през последните три години е отрицателна величина за всяка една от трите години;

7. Равнището на събираемост на приходите на общината е под средното за страната, отчетено за последната година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес