Парламентът прие окончателно на второ четене четене промени в Закона за съдебната власт, внесени от Министерския съвет (МС). Законопроектът предвижда европейските делегирани прокурори да бъдат обособени в самостоятелна организационна структура в българската прокуратура.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Идеята на законопроекта, внесен от Министерски съвет, е европейските делегирани прокурори да се обособят в самостоятелна организационна структура, да имат собствена сграда и администрация, а Европейската прокуратура да оправомощи един от българските делегирани европрокурори за ръководител на тази нова структура.
Законовите промени ще оправомощят европейския прокурор и европейските делегирани прокурори да изпълняват функциите на прокурора, предвидени в Наказателно-процесуален кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт, като се гарантира тяхната независимост.
Със законопроекта се предвижда структурата на европейските делегирани прокурори да получи статут на „организационна единица“ по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация, като с предложението се цели прилагането и спазване на изискванията за защита на класифицираната информация.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
"Към настоящия момент от Европейската прокуратура се проверяват и се работи по над 120 сигнала за злоупотреби с евросредства в сферите на земеделието, строителството, здравеопазването и инфраструктурата", се казва в мотивите на Министерски съвет.
По време на дебатите законопроектът срещна сериозна съпротива от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)