На 3 май Европейската зелена партия (EЗП) започна своята кампания за тазгодишните Европейски избори.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
След официалната пресконференция в Брюксел, където бяха коментирани приоритетните политики на "Зелените" в Европарламента, Бас Ейкхаут, единият от водещите кандидати на зеленото политическо семейство, заяви пред Actualno.com какви са визиите на ЕЗП за България и Европа. ОЩЕ: Европейските "зелени" дадоха старт на предизборната кампания
"Важният въпрос тук е колко силна искаме да бъде Европа. При "Зелените" това е ясно - ние искаме Европа да бъде много по-силна, отколкото в момента. Искаме европейски инвестиции и защити, защото имаме нужда от това. Когато говорим за защита, трябва да се справим с цялата дезинформация, която се простира навсякъде. Има много заплахи за демокрацията и тук не говорим само за Русия. Що се отнася за Европа, за европейска демокрация, ние трябва да бъдем критични към тези власти, които подкопават нашето върховенство на закона", каза Ейкхаут.
По отношение на Шенген, кандидатът на "Зелените" сподели, че е време България и Румъния да бъдат приети изцяло.
"Ако искаме силна Европа, трябва да се уверим, че всички членове на съюза са равни и имат една и съща позиция. Зелената партия се бори срещу нидерландското правителство по отношения на решенията им за Шенгенското пространство", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
По темата за справедливия енергиен преход и въглищните централи у нас, нидерландския политик заяви, че целта на зелените е да бъдат честни в политиката си, а не да обещават, че мините ще продължават да работят до 2038 година.
"Мисля, че е по-добре за хората да имат честни политици, а не такива, които се правят, че мините могат да продължат да работят до 2038 година. Това най-вероятно няма да се случи. Причините не са само политиките в сферата на околната среда, но и невъзможността да се поддържат от икономическа гледна точка. България внася много повече, отколкото произвежда сама", заяви той.
Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие
Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"
Според него преходът няма да бъде лесен за всички, за някои от регионите ще бъде изключително труден, но трябва да бъдем адаптивни и да ни бъде ясно какво искаме да постигнем, за да можем да се борим за неговото осъществяване.