Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Еврокомисията ни предупреди за забавени и неправилно приложени закони

28 септември 2023, 16:00 часа • 4100 прочитания

Европейската комисия предприе действия срещу България за неизпълнение на определени задължения, произтичащи от правото на ЕС. От Брюксел ни издадоха пет предупреждения, свързани с различни ресори - от защитата на издаваните шенгенски визи, през рисковете от природни бедствия, до правата на обвинените и електронното правосъдие.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Три от наказателните процедури са стари - за околната среда, за правото на информация и за електронното правосъдие, а две от нарушенията са нови. По старите Комисията не е доволна от обяснението на властите относно забавянето на законите. Ако там има още забавяне, след месеци ЕК може да заведе дело срещу България в Съда на ЕС.

Решенията по процедури за нарушения спрямо България са от септември 2023 г.

Още: Росен Желязков: Отпадането на мониторинга е резултат от работата на много правителства

Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет

Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)

Околна среда

В сектор "Околна среда и рибарство" Европейската комисия реши да изпрати мотивирано становище на България да финализира своя план за управление на речните басейни (съгласно изискванията на Рамковата директива за водите) и/или плана за управление на риска от наводнения (съгласно изискванията на Директивата за наводненията).

Мотивираното становище е втора стъпка от предупрежденията на ЕК - след официалното известие. Ако дадената страна не предприеме действия в определен период след становището - обикновено 2 месеца, то ЕК може да заведе дело пред Съда на ЕС. По-нататък пък са възможни наказателни процедури и санкции.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Страната ни закъснява с прегледа, приемането и съобщаването на третите планове за управление на речните басейни и вторите планове за управление на риска от наводнения.

Още: Денков: Падна още една бариера да бъдем равноправни с останалите държави от ЕС

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Шенгенските визи

В сектор "Миграция, вътрешни работи и съюз за сигурност" Европейската комисия реши да изпрати официално уведомително писмо поради невъвеждането на двуизмерния (2D) баркод в единния формат за визи.

Двуизмерният баркод беше въведен, за да се защитят вписванията на визовия стикер от фалшифициране. България още не отпечатва такъв баркод върху издаваните от нея визови стикери. Страната ни разполага със срок от два месеца, за да отговори на писмото и да отстрани установените от Комисията недостатъци.

Снимка: iStock

Презумпция за невиновност - неправилно прилагане

В сектор "Правосъдие" ЕК ни прати официално уведомително писмо за това, че не е транспонирана правилно Директивата относно укрепването на презумпцията за невиновност и на правото на лицата да присъстват на съдебния процес в наказателното производство. Комисията смята, че някои национални мерки за транспониране, нотифицирани от България, не отговарят на изискванията на директивата - по-специално мерките относно публичното позоваване на вината, правото на лицата да не се самоуличават и средствата за правна защита срещу нарушения на правата по директивата.

Още: "Да пуснем България в Шенген, без да се бавим": Годишната реч на Фон дер Лайен (ВИДЕО)

Освен това Комисията счита, че обхватът на директивата не е интегриран правилно в българското законодателство, съгласно което незадържаните заподозрени лица не се ползват от правата, предвидени в директивата.

Правото на информация

Европейската комисия също така реши да изпрати мотивирано становище на България поради това, че не е транспонирала правилно Директивата относно правото на информация в наказателното производство.

През септември 2021 г. Комисията ни прати официално уведомително писмо. Тя смята, че националните мерки за транспониране не отговарят на изискванията на директивата, по-специално по отношение на правото на достъп до материалите по делото, които са от съществено значение за ефективното оспорване на законосъобразността на ареста или задържането. Освен това Комисията отбелязва, че в България все още не са правилно транспонирани приложното поле на директивата и правото на информация във връзка с правата и разпоредбите относно декларацията за правата при арест.

Още: ЕК удължи 3 наказания за България, включително за автомобилното застраховане

Електронно правосъдие и цифрови инструменти

Европейската комисия реши да изпрати и мотивирано становище на България поради това, че не е транспонирала правилата на ЕС относно използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право, пише БГНЕС. През септември 2022 г. Комисията ни извести с официално уведомително писмо, че не сме съобщили националните мерки за пълно транспониране на директивата до крайния срок - 1 август 2022 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес