Масовите обвинения към Радан Кънев заради “оклеветяването” на България в Резолюцията на ЕП изискват по-задълбочен анализ.
Преди всичко тоталитарният рефлекс от комунизма налага интерпретацията за лоялност към управляващата партия като лоялност към Родината.
Това значи, че всеки, който не одобрява политиките и (липсата на) ценности, на които те стъпват е родоотстъпник. В един или друг контекст, такава теза се опитаха да прокарат и ВМРО ( заради бележката под линия за дело по регистрацията на ОМО Илинден) и БСП (за Истанбулската конвенция), пише икономистът Евгений Кънев в социалната мрежа фейсбук.
И всички се аргументират с “националните интереси”.
Преди всичко трябва да се подчертае, че ние нямаме обща представа за националните интереси, а тяхното разбиране е идеологическа функция.
Оттук следва, че национализмът не е нищо друго освен политика на всяка партия.
Защото национализмът не е нищо друго, освен политика как да се развива нацията.
Следователно е огромна грешка на проевропейските партии, които в стремежа си да предложат бърза интеграция на България в Европа оставиха термините “патриотизъм” и “национализъм” в арсенала на антиевропейски и про-статукво политици. А консерватизъм реално да означава консервиране на руското влияние и комунистически традиции и манталитет у нас.
А на практика никога космополитизмът или транснационализмът не могат да бъдат мажоритарни като влияние, а само миноритарни.
Затова Гранд задача на проевропейските политици е да обяснят, че патриотизмът е политика, която в най-пълна степен води до увеличение на благоденствието на обществото и на жизнения стандарт на всеки един гражданин - а оттам и на неговото национално самочуствие.
А интеграцията в ЕС е само средство към тази цел. И че патриот е именно този, който ни води, а не отклонява от целта с незначителни дилеми или проблеми, които медиите на статуквото раздуват.
За да ни отклоняват от целта.
Толкова за патриотизма", завършва той.