Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евелина Славкова: В избирателната активност се крие ключът към следващия парламент

24 март 2021, 11:59 часа • 6606 прочитания

Избирателната активност е голямата неизвестна на тези избори и в нея се крие ключът към следващия парламент, заяви в интервю за БГНЕС социологът Евелина Славкова от „Тренд“.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

„Основните изненади, които очакваме са свързани с избирателна активност. Може би изненадата ще се състои в това, че ще имаме изключително ниска активност, малко над 30%. Трудно ми е да говоря в някакви конкретни стойности, но ще бъде ниска. Когато тя е ниска, имаме повече неизвестни в данните. Формулата „5+2“ (5 сигурни партии и 2 на ръба – бел. ред.), която почти всички агенции коментирахме, може да бъде променена на база на избирателната активност. Без да звучи оправдателно, но ние също сме поставени в ситуация, в която не знаем различните електорати как ще реагират по време на пандемия“, предупреждава Евелина Славкова.

Според социолога, до момента наблюдаваме вяла предизборна кампания.

„Не само, защото коронавирусът оказа влияние с невъзможността да се събират много хора на едно място, но и за това, че е изцяло свързана с COVID-темата. Наблюдавам внимателно всички дебати в медиите, основните акценти в които са свързани с коронакризата. Другите пък са свързани с опита на извънпарламентарните политически формации да образуват един вид фронт срещу ГЕРБ“, аргументира тя думите си.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Анализаторът припомни още, че за определен период след летните протести на 2020 г. основните социологически агенции са мерили паритет между двете основни партии – ГЕРБ и БСП, откъдето са се формирали и очаквания за по-яростна предизборна битка, но такава не се наблюдава в момента.

За изненада с избирателната активност социологът намекна и при БСП, чиито електорат е съставен предимно от по-възрастни хора, за които също не се знае как ще реагират заради страха от COVID-19. Ниската избирателна активност повдига и много въпросителни за тези политически формации, които са около или малко под 4-процентовия праг за влизане в парламента, като „Изправи се! Мутри вън!“ или ВМРО например. Това прави изключително трудно за прогнозиране дали те ще намерят представителство в следващото Народно събрание, отбеляза Евелина Славкова.

„Ситуацията се променя и е подвластна на пандемията“, категорична е тя и допълва: „През годините избирателната активност става все по-ниска и по-ниска. Сега тя ще се дължи на страха на хората, но и на това, че част от избирателите не виждат за кого ще гласуват. Не виждат политическа сила, която да припознават“.

Според нея основните хипотези за изхода от вота на 4 април са три. Първата зависи от това колко мандата ще спечелят сегашните управляващи от ГЕРБ. Колкото повече са те, толкова по-лесно ще им бъде за съставянето на кабинет, отчита социологът, но повдига въпроса: Дали обаче техни естествени партньори, в каквито се превърнаха ВМРО например, ще успеят да намерят място в следващия парламент? „Зависи дали ГЕРБ ще умее да си намери партньори, защото ще бъде изключително трудно да управляват с кабинет на малцинството, не мисля, че има такъв шанс“, категорична е тя.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Втора хипотеза е свързана с евентуално обединение около БСП от по-малки формации, които да направят фронт срещу ГЕРБ. Разликата обаче между ГЕРБ и БСП я прави по-малко вероятна, смята социологът.

Третата хипотеза пък е невъзможност да се състави правителство, което ще доведе до нови избори. „По време на кампания всички казват, че са против другите и се опитват да пазят името и позициите си, а след изборите всички политическите формации стават доста сговорчиви и успяват да намерят формулата. Има аргумент да намерят формулата и той е продължаващата пандемия и икономическите последици от нея, за да не се държи държавата в политическа нестабилност. Формулата съществува, въпросът е коя от политическите сили ще я припознае“, коментира в заключение Евелина Славкова.

Още: "Тренд": Пет сигурни формации в следващия парламент

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес