Протестите в България отбелязаха 100-ия си пореден ден, в който демонстрантите осъждат широко разпространената корупция. За това информира Euronews в обзор на последните антиправителствени протести, акцентирайки върху корупционните практики в страната.
Още: Радев с неочаквана визита в Троян (СНИМКИ)
Още: ГЕРБ и ДБ бистрят коалиционното споразумение
Според публикацията, основния акцент в протестите е осъждането на широко разпространената, дълбоко вкоренена корупция и деградацията на принципа на правовата държава.
Те призовават дясноцентристкото правителство на премиера Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев да подадат оставка заради твърденията, че са допуснали олигархична мафия да поеме контрола над балканската държава.
Протестиращите казват още, че им е писнало от начина на управление на Борисов, който е начело на три поредни правителства от 2009 г. насам.
Още: ГЕРБ внася законопроект, с който да защити БПЦ
С подкрепата на около две трети от населението, според последните социологически проучвания, демонстрантите искат датата на парламентарните избори да бъде изместена от планираната през март.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България през 2024 г.: Пеевски срещу Доган - драма в три действия и едно бездействие
В последните протести евродепутати също изказват подкрепа и заявяват, че всяка промяна в България трябва да дойде под формата на избори в началото на следващата година.
Борисов предложи реформи на конституцията, които бяха обявени от протестиращите като средство за задържане на правителството му на власт до следващите избори.
Освен че България е обявена за най-корумпираната от 27-те държави в ЕС, българската икономика е една от най-бедните в Европа, главно поради корупцията, пише още Euronews.
Още: Кабинетът одобри споразумението за "Деве баир" със Северна Македония
Още: Кабинетът внася специален законопроект до приемането на бюджета (ВИДЕО)
Медията цитира доклад на Центъра за изследване на демокрацията в София за корупцията в България през 2019 г., в който се казва, че поне 35% от договорите за обществени поръчки включват корупционни практики.