Австрия е върнала на България 113 мигранти през 2023 г. по т.нар. Регламент Дъблин - Регламент № 604/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година за установяване на критерии и механизми за определяне на държавата членка, компетентна за разглеждането на молба за международна закрила, която е подадена от гражданин на трета страна или от лице без гражданство.
Още: България влиза в Шенген: Европейският съвет гласува
Почти 200 заявени трансфера
Във връзка с получени медийни запитвания за прилагане на Регламента Дъблин и приемане обратно на лица, регистрирани като търсещи международна закрила в България и за които България е отговорна, Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет съобщи, че заявените входящи трансфери от Република Австрия към Република България за 2023 г. са 193. Реално осъществените от тях са 113.
Снимка: iStock
Общо 55 от осъществените трансфери през отиващата си година са прехвърлени чрез организирани 11 чартърни полета между Австрия и България.
Още: МВР министърът: Доказахме, че можем да охраняваме и границите на обединена Европа
От кои държави са мигрантите?
Разпределението на прехвърлените лица през 2023 г. по националности е както следва: Афганистан (24), без гражданство (1), Иран (1), Мароко (17), Сирия (69), Турция (1).
Припомняме, че Австрия вдигна ветото над България за Шенген, но само по море и въздух. Безграничното пътуване ще се осъществява по тези методи от 31 март 2024 г. Виена беше притеснена от влизането ни в Шенгенското пространство именно заради нелегалните мигранти и едно от условията ѝ е България да приема повече бежанци от Афганистан и Сирия: Австрия обяви какви са условията ѝ, за да ни пусне по суша в Шенген
Още: България не е поела нови ангажименти за бежанците, това е дезинформация на Копейките