Дни преди началото на 48-ото Народно събрание служебният кабинет вече работи над два варианта за Бюджет за 2023 г. Финансовото ведомство изготвя базова рамка на новия бюджет, в който на този етап няма да бъдат включвани политики, съобщава "24 часа".
Още: Петков: Ревността на Борисов към премиера Желязков е очевидна
Още: Икономист: Асен Василев го изкарват втория Иван Костов - виновен за всичко
Преди разработването на вариантите, които редовно избрано правителство да внесе в парламента, финассовият министър Росица Велкова е събрала информация от всички министерства и ведомства както за изпълнението на тазгодишния бюджет, така и очакванията за 2023 г.
ОЩЕ: Държавата изтегли нов заем за 200 млн. лева при още по-висока лихва
Вариант 1
- 2.2% ръст на икономиката догодина
- инфлация 5.8% в края на годината
- допълнителни 5.5 млрд. лв. за финансиране на разходи, записани в актуализацията на сегашния
- 12% увеличение на пенсиите от 1 юли 2023 г.
- замразяване на минималната заплата
При тези сметки субсидията за НОИ трябва да се увеличи с 3.2 млрд. лв., с 600 млн. лв. ще се вдигне бюджетът на НЗОК, 600 млн. повече ще струва издръжката на чиновниците заради тазгодишните индексации на заплатите.
Още: Илияна Йотова: Темата за бюджета се използва повече за политическа конфронтация
Още: Фидан: Турция може да приеме някои палестинци, освободени от Израел
Общините ще получат допълнителен трансфер от 803 млн. лв. за дейности и администрация. Предвидени са и 300 млн. лв. за увеличени лихвени плащания по дълга.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
При тези параметри дефицитът е 11 млрд. лв., или 6.8% от БВП. За да се покрие той и за да се поемат стари дългови плащания през март догодина, експертите на Велкова предлагат нов лимит на дълга с 5 млрд. лв. повече от тазгодишния, който е 10,3 млрд. лева.
Вариант 2
Вторият вариант на бюджет, който все още не е готов окончателно, предлага орязване на разходи за компенсации и запазване на социалната програма. При него ще е възможно повишение на минималната заплата, която според евродиректива от догодина трябва да стане 50% от средната. Ако продължат тенденциите за поевтиняване на тока и на газа, е по-вероятно да не се наложи предвиждането на компенсации за тях, което би довело до икономии от близо 1 милиард на месец.
ОЩЕ: 54 356 пенсионери получиха увеличение на доходите под 10 лева
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
За тази година например досега на бизнеса са изплатени над 8 млрд. лева като компенсации за скъпия ток. Помощите са в сила до края на 2022 г. За октомври, ноември и декември ще са нужни 3.4 млрд. лева, които обаче не са предвидени в актуализацията на бюджета.
Парите се събират във фонд “Сигурност на енергийната система” и идват от свръхпечалбата на държавните енергийни дружества, поради което не се очаква да има проблем с изплащането на компенсациите. Още повече че през последния месец цената на тока на борсата падна значително и с доставка за утре например е малко над 580 лв., а държавата покрива разликата при цена над 250 лв, съобщава още изданието.