Възнагражденията на двама от първите мъже в държавата - президент и премиер са нараснали значително. Към момента месечната заплата на държавния глава е средно 11 232 лева, а тази на министър-председателя - 8704,80 лева.
Това показват изчисления на Actualno.com на база обявените по-рано днес данни от Националния статистически институт (НСИ) за средната работна заплата у нас през четвъртото тримесечие на миналата година.
Заплатата на държавния глава се изчислява като се удвоява размера на основната депутатска заплата, която в случая е 5616 лева. Тъй като възнаграждението на народните представители е скочило средно с 678 лева, то логично това на президента също се е повишило също значително.
Месечната сума, която получава министър-председателят пък се равнява на 8704,80 лева - приблизително депутатска заплата и половина (1 депутатска заплата + още 55% от нея).
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Интересен детайл е, че в тези изчисления не се прибавя трудовия стаж, който увеличава възнагражденията допълнително.
Къде са депутатите в класацията по заплати?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Иначе изначално основната депутатска заплата се изчислява според средната работна заплата у нас. Тоест - три средни работни заплати за последен месец на тримесечие, но само в обществения сектор, за който възнагражденията все още са по-високи от тези в частния.
Подобно на първите мъже в държавата, народните представители също получават допълнителни средства, но този път за участие в заседанията на парламентарни комисии. По този начин например участието в една постоянна комисия осигурява допълнително възнаграждение от 15% върху основната депутатска заплата. Повечето от народните представители не участват в една, а в две комисии, или допълнителни 30%. Оттук идват още 1684,80 лева. Отделно от постоянните комисии, средства се дават и за активност във временните парламентарни комисии, в размер на 5% месечно за периода, в който те функционират.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Списъкът с добавките не се изчерпва дотук - председателите на парламентарните групи в НС и председателите на парламентарните комисии получават надбавка върху основната депутатска заплата от нови 35%, седемте зам.-председатели на парламента получават бонус в размер на 45%, а председателят на НС - 55% повече.
Снимка: Ивайло Илиев