Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕСПЧ по делото на Местан: Забраната за агитация на чужд език нарушава свободата на изразяване

02 май 2023, 13:11 часа • 1530 прочитания

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови на 2 май решението си по делото Местан срещу България, заведено от бившия председател на ДПС Лютви Местан. То гласи, че забраната в България да се агитира на чужд език в предизборна кампания нарушава свободата на изразяване.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

На 5 май 2013 г. Местан произнася 7-минутна реч на турски език в с. Ябланово, община Котел, по време на кампанията за парламентарните избори, които се проведоха една седмица по-късно. В събитието участват още шестима политици, един от които е кмет на район в Истанбул. Той също произнася реч на турски език.

Според преброяването на населението от 2011 г. - 98% от жителите на Ябланово са се самоопределили като етнически турци.

Присъстващият на предизборното събитие представител на ГЕРБ сезира Районна избирателна комисия – Сливен за това, че няколко участници в него са говорили на турски език. РИК съставя акт за административно нарушение на Местан и на кмета на Ябланово, въз основа на който впоследствие областният управител им налага глоба от 2000 лева за нарушение на Изборния кодекс. Според тази разпоредба "предизборната кампания се води на български език".

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Местан обжалва решението на областния управител в Районен съд – Котел, който потвърждава нарушението, но намалява размера на глобата на 500 лева. След обжалване и на това решение, то е потвърдено от Административен съд – Сливен. Съответното решение е окончателно.

ЕСПЧ установява нарушение на член 10 от Европейската конвенция за правата на човека - право на свобода на изразяване.

Според решението на съда, цитирано от Българския хелзинкски комитет (БХК), абсолютната забрана за използване на неофициален език под страх от административни санкции не е съвместима с основните ценности на едно демократично общество, които включват свободата на изразяване. Съдът подчертава, че езикът, използван от жалбоподателя в случая е както негов майчин език, така и на малцинственото население, към което той се обръща.

Свободните избори са немислими без свободното разпространение на политически мнения и информация, сочи решението на съда. Правото на дадено лице да съобщава своите политически идеи и правото на другите да получат такава информация, би било безсмислено, ако способността достъпно да изрази тези мнения и идеи, е възпрепятствана от заплахата от административни санкции.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа

По това дело ЕСПЧ изследва регулаторните рамки на 37 държави членки на Съвета на Европа и констатира, че само в Украйна и България има абсолютна забрана за кандидатите да говорят на език, различен от официалния, по време на публични предизборни срещи. Съдът също така отбелязва, че тази разпоредба на Изборния кодекс е била многократно критикувана от Консултативния комитет на Рамковата конвенция за защита на националните малцинства, от Венецианската комисия и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, които смятат, че тя лишава малцинствата от възможността да се насърчава тяхното ефективно участие в изборите.

Решението на ЕСПЧ изисква реформа на българското законодателство. Разпоредбата на чл. 181, ал. 2 от сега действащия Изборен кодекс е същата като тази на отменения Изборен кодекс от 2011 г.

От 2016 г. насам това е четвъртото решение на ЕСПЧ, свързано с несъответствия на българското изборно законодателство с международното право по правата на човека. Въпреки многобройните изменения в закона, които бяха направени през последните няколко години, българският парламент пренебрегна своите задължения да извърши необходимите законодателни реформи, пишат от БХК.

По делото ЕСПЧ присъди 1200 евро обезщетение на жалбоподателя и 3200 евро разноски по делото. Българският хелзинкски комитет оказа правна помощ на жалбоподателя както в производството на национално ниво, така и пред Европейския съд по правата на човека.

ОЩЕ: Лютви Местан е получил инсулт, делото срещу него пак се отлага

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес