Европейският парламент отхвърли искането да бъде свален имунитета на евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева на пленарното си заседание в Страсбург.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Решението е окончателно и потвърждава вече гласуваното на 4 февруари т.г. решение на комисията по правни въпроси на институцията.
Сред аргументите, които членовете на комисията посочиха тогава за решението си, е твърдението на Йончева, че правната процедура срещу нея цели да навреди на политическата ѝ дейност, както и на дейността ѝ на евродепутат. „Елена Йончева е член на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, където редовно взема думата срещу политиците на власт в страната си и критикува липсата на действие срещу корупцията по високите етажи на властта“, посочват евродепутатите и допълват, че процедурата срещу нея е започнала след сигнал на двама депутати, които са нейни политически противници.
Процедурата бе започната през 2019 година от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров с мотив разследване за пране на пари и по-точно извършване на финансови операции със средства от фалиралата КТБ.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Българската прокуратура изпрати до ЕП искане за сваляне на имунитета на Елена Йончева на 25 ноември 2019 г. Става дума за нейна фирма, свързана с финансиране от КТБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров е заявявал неколкократно, че ще иска свалянето на имунитета ѝ от ЕП. Самата Йончева заяви пред медиите, че е готова сама ще се откаже от него:
„Аз съм съгласна да ми бъде свален имунитетът, нещо, което съм заявявала и преди. Но тук няма такава процедура за отказ от имунитет. Тук се гласува“, каза тогава тя.
По онова време Йончева съобщи още, че Съдът за правата на човека в Страсбург е приел нейна жалба срещу отправените ѝ обвинения: „ЕСПЧ прие моя жалба срещу отправените ми обвинения и това е изключително важно. Над 80% от подадените жалби в съда се считат за недопустими и фактът, че тази жалба е приета означава, че тя е потенциално основателна. Нямам съмнение, че европейският съд ще завърши с осъдителна присъда срещу тези, които предприеха тази атака срещу мен“.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Имунитетът на Йончева вече беше свален веднъж от българския парламент по времето, когато тя беше депутат от БСП. След като беше избрана за евродепутат обаче, тя придоби нов имунитет, който също трябва да бъде поискан и съответно свален или даден, за да продължи разследването.
Припомняме още, че през октомври 2020 г. Йончева беше избрана за член на групата на разследващите евродепутати. В нея са само 14 депутати от ЕП, а Елена Йончева стана първият член от България.
Тази група води заседанията си при закрити врати. Тя разследва убийствата на Дафне Каруана Галиция в Малта и на Ян Куцияк в Словакия. В края на август при затворени врати тя имаше заседание за тревожната обстановка в България по отношение на корупцията. На него евродепутатите трябваше да изслушат премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев, но вместо тях се появиха вицепремиерът Екатерина Захариева и заместник-главният прокурор Красимира Филипова.
Елена Йончева е вторият български евродепутат, за който се иска снемане на имунитет. Първият беше Сергей Станишев във връзка с изчезнали секретни доклади докато е бил премиер. впоследствие той беше оправдан по това обвинение.