Енергийното министерство изпрати позиция до медиите, в която отрича да е подписван протокол от министъра Росен Христов за отмяна на решение за избора на надзорен съвет на проектната компания за газовата връзка с Гърция "Ай Си Джи Би", за което съобщи в. "Капитал" по-рано днес.
Още: Росен Карадимов е свързан с Пеевски: ДПС на Доган няма да бута кабинета "Желязков", засега
Припомняме, че подобно решение застрашава своевременното въвеждане в експлоатация на тръбопровода между Комотини и Стара Загора, който трябва да започне да внася пълните обеми газ от Азербайджан по договора с "Булгаргаз" за доставка на 1 млрд. куб. м годишно.
Според съобщението от ведомството няма нито заповед, нито протоколно решение за спиране на вписването. Отказът за него е от Агенцията по вписванията и е мотивиран с предписания, които трябва да се изпълнят.
"Сред тях са неизпълнени административни изисквания и липсващи задължителни документи като решение на националните регулаторни органи за одобрение на взетите решения. Предписанията включват и отстраняване на фрапиращи правописни грешки в изписването на името на новия член на УС на дружеството. Подчертаваме, че цялата документация по двата опита за вписване е изготвена и внесена на 29.07.2022 г. – 1 ден преди крайния срок и 3 дни преди встъпването на служебното правителство", се казва още в позицията.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В нея от министерството добавят, че "нееднократно и президентът, и сегашният премиер заявиха, че диверсификацията е основен приоритет за енергийната стратегия на България".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"В тази връзка категорично заявяваме, че новото ръководство на Министерство на енергетиката не само не блокира новата газова връзка с Гърция, а напротив – влага всички ресурси за бързото отстраняване на многото недостатъци и забележки, които получихме в наследство", се казва категорично в позицията, след което идва уверение, че за последните денонощия целият процес е "на ръчно управление".
Часове по-късно обаче от "Капитал" публикуваха във Фейсбук документа, за който писаха по-рано и за който обясниха, че служебният кабинет действа светкавично в порядък да забави пускането на интерконектора с Гърция: Служебното правителство на Радев саботира газовата връзка с Гърция . Дали този документ проваля преструктурирането на ICGB като оператор на интерконектора и оттам стопира сертификата за старт на работа на съоръжението или с документа се цели да се отстранят допуснати нередности е въпрос на обяснение от служебния енергиен министър Росен Христов.