Много тежък изпит предстои пред конституционните съдии по парламентарно установената форма на държавно управление.
Още: Бивш зам.-шеф на закритата от ПП спецпрокуратура ще води делото срещу Кирил Петков (ВИДЕО)
Още: Асен Василев: Няма поискан имунитет на хора от партиите, които преговарят за кабинет (ВИДЕО)
Това коментира по NOVA NEWS експертът по конституционно право Велислав Величков. Той и конституционалистът Орлин Колев коментираха въпросите, които ГЕРБ-СДС отправя към КС. Припомняме, че по-рано днес коалицията оправи към магистратите следните въпроси: "Когато е изтекъл мандатът на членовете на ВСС, този орган продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия? Допустимо ли е със закон или друг акт на парламента тези правомощия в тази хипотеза да бъдат ограничавани? Прилага ли се параграф 23 от Конституцията, от преходните и заключителни разпоредби, който не беше обявен за протиконституционен, но препраща към разпоредби от закона, обявени за протиконституционни?.
Росен Желязков уточни, че въпросният параграф 23 сочи, че до избирането на съответните съвети, които са били обявени за противоконституционни, ВСС продължава да изпълнява своите правомощия без възможност да избира тримата големи. В петък от ГЕРБ ще внесат още едно питане, което се отнася до това могат ли да бъдат ограничавани функциите на вече избрани народни представители.
Още: Единодушно и без дебати: Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Сарафов
Още: Съдът остави Пеевски председател на ДПС
Още: ГЕРБ и ДБ: Ако Главчев не подпише споразумението с Украйна - редовен премиер ще го направи
"Конституционният съд като че ли започва да се разпознава като горна камара на парламента. Всеки си праща въпросите в КС, но преди това обилно ги тълкува. Народното събрание се превърна в тълкувател на ясни конституционни текстове", заяви Величков.
Още: Зеленски реагира на завихрилата се драма със споразумението между България и Украйна
Още: ГЕРБ и ИТН обсъдиха нуждата от редовен кабинет с пълен мандат (СНИМКИ)
Снимка: БГНЕС
"Това искане трябваше да бъде внесено още през септември – за тълкуване на параграф 23 в светлината на един въпрос: "След като няма прокурорски и съдебен съвет и остават двете колегии, текстът, ограничаващ правомощията на Пленума на ВСС да избира тримата големи в съдебната власт, конституционният законодател постановил ли е, че точно този персонален състав на ВСС с изтекъл мандат не може да избира нов главен прокурор и нов председател на ВАС? Защото това ще наруши базови принципи на конституционно установената парламентарна република и демокрация", коментира Величков.
Още: Бивш външен министър сравни подписването на споразумението с Украйна със скандала за Сребреница
Още: Марио Рангелов от ДПС - Доган: Не е проблем да дам имунитета си
Още: Конституционният съд обедини делата за касиране на изборите
"Този ВСС избра и Иван Гешев, а след това го свали. Нямаме случай, в който един състав на ВСС да е избирал двама главни прокурори или двама председатели на върховни съдилища", коментира още Величков.
Вината, че това питане не е направено по-рано, е на ПП-ДБ, смята още той. "Те казаха, че имат събрани подписи. През септември заявиха, че ще внасят това искане. На нас от "Правосъдие за всеки", ни гарантираха преди три седмици. Чух доводи, че чакали ротацията в КС и да бъдат подменени трима конституционни съдии - това се случи на 12 ноември. Накрая бяха изпреварени от ГЕРБ, и то с много тежък втори въпрос. Ако вторият въпрос на ГЕРБ получи отрицателен отговор по начина, по който е зададен, тогава Сарафов може да почерпи, защото очевидно Законът за съдебната власт няма да влезе в сила", заяви още Величков.
Конституционалистът Орлин Колев се съгласи с тази позиция. "Това искане е внесено от ГЕРБ. Можем да заключим, че според тях и по начина, по който са формирани въпросите, ще постигнат целите на искането", каза Колев и обясни, че те са обратните на исканите от ПП-ДБ. "Считам, че параграф 23 не може да се приложи в момента - нямаме ВСС и Висш прокурорски съвет, както предвиждаха измененията в Конституцията. А сега са на колегии, на старото положение", обясни Колев. Според него е законосъобразна процедурата, с която в момента се избира нов главен прокурор.
Снимка: БГНЕС
Още: "Правосъдие за всеки" отново на протест срещу избора на главен прокурор (ВИДЕО)
Според Величков е точно обратното. "Когато се тълкува волята на конституционния законодател, се взимат два протокола – от КС и от пленарното заседание. Бях на всички заседания на конституционната комисия, както и в НС на второ четене. Волята на законодателя беше категорична, че този персонален състав на ВСС няма правна, конституционна и житейска логика да избира нов главен прокурор и нов председател на ВАС. С тези мотиви беше записан въпросният текст. Остана мотивът, че този персонален състав на ВСС не може да прави такъв избор. Интересно е какво ще кажат конституционните съдии – защо този текст стои в Конституцията, ако не е действащо право и защо се прилага", каза Величков.
Колев обясни, че на този етап няма как да се спре процедурата по избор на нов главен прокурор. "Ако КС допусне това тълкувателно искане, внесено от ГЕРБ, ВСС по своя преценка може да спре процедурата. Не съм оптимист. Но съм убеден, че ако се образува тълкувателно дело, президентът няма да подпише указа за назначаване на Сарафов, докато КС не се произнесе. Ако той се произнесе, че параграф 23 е в сила, цялата процедура се прекратява", обясни Величков.
Още: Отстранете Чолаков, има достойни хора за ВАС: Съюзът на съдиите изригна срещу ВСС