Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: За разлика от договора с Гърция, нашият е далеч да бъде основа за добри отношения със Северна Македония

09 октомври 2019, 08:00 часа • 4191 прочитания

Ако не се решат спорните въпроси със Северна Македония, има риск да се отнеме българският принос за европейската цивилизация. Това каза в обзорното предаване "Това е България" на Радио "Фокус" проф. Трендафил Митев, професор по политология в УНСС, заместник-председател на Македонския научен институт.

Още: "Желанието му да е министър ни докара дотук": Явор Божанков видя "стратегически грешни прогнози" на Асен Василев

Още: Нови опорни точки за "Ново начало": Санкциите по "Магнитски" са пунта мара, Пеевски - премиер, а ДПС нямало нищо общо с Прокуратурата

Той уточни, че Институтът е настоял за корекции в текста на Договора за сътрудничество и добросъседство със Северна Македония още при неговото подготвяне.

"Тогава обосновахме ясно и категорично, че България трябва да заложи в текста в договора спорните моменти, ако иска този договор да работи. Беше обещано, че ще се вземе предвид, но се подписа договор, който не работи", заяви още проф. Митев. Той направи сравнение с договора между Гърция и Северна Македония, който определи като работещ.

"За разлика от договора с Гърция, нашият договор е много назад от шанса да бъде основа за добри взаимодействия", посочи още експертът.

Още: "Лъчо ще прекара Коледа зад решетките": Петков разкри коя е прокурор Марина Ненкова и връзките й със Сарафов (СНИМКИ)

Още: Божидар Божанов: Ако политически лидер е премиер, ще се изостри недоверието

Проф. Митев призова за създаване на нов документ към вече съществуващия Договор. "Правителството трябва да вземе инициативата и да се направи анекс към договора с онова, което засяга националните интереси на България. Ако сега не го направи, предвид македонската политика, ние ще сме изправени пред отнемане на приноса за европейската цивилизация, в които влизат българската писменост и книжнина. Анексът трябва да съдържа четири основни точки с признаване на българските корени, осъждане на политическите убийства над българи след 1944 година и елиминиране на езика на омразата. Три години настояваме да се направи нещо допълнително", обясни още проф. Митев. Според него до момента Договорът не е дал резултати.

"Става дума за фундаментални проблеми на българската цивилизация, заради които, ако не бъдат признати, ще остане конфликтът в отношенията и така ще бъдат проблемите внесени в ЕС, като след време ще създават проблеми на цялата европейска общност", обясни още проф. Митев. По думите му Македонският научен институт може да съдейства за обобщение на водещите идеи, които да бъдат заложени в документ към Договора и да станат основа на официалните държавни отношения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес