„Дайте да направим нова наказателна стратегия, която да модернизира борбата с престъпността. Да направим следващи стъпки за ново законодателство. От години се говори за новия Наказателен кодекс. Сигурно няма да го доживея. Дано не стане така. Трябва да се случат промените във всички съвети, да има по-висока отчетност от прокуратурата, но това става с хора. Имам надежда към парламентарната комисия, но не можем да разчитаме на завареното в структурата на съдебната власт. Парламентарната комисия за Мартин Божанов-Нотариуса трябва да влезе силово и да се събере информация без пукнатини. Трудно ще стане“. Това каза в предаването „Лице в лице“ по bTV проф. Екатерина Михайлова, конституционалист и университетски преподавател.
Още: Според Желязков ДПС търси легитимност с подкрепата си за кабинета
Още: Кой е Петър Дилов - предложението на Росен Желязков за министър на икономиката и индустрията
Още: Проф. Екатерина Михайлова: Не знам защо бързат с промените в Конституцията
„По самите времеви разписания на Конституцията новите хора ще се появят в края на тази година. Гражданското общество може да оказва натиск, но без институционална подкрепа не може да се справи“, подчерта тя. „В поведението на двете водещи сили няма смисъл. Единствената логика е в това в момента да се опитат да се позиционират и в следващото управление да получат по-стабилни позиции. Не казвам повече, а по-стабилни“, допълни Михайлова.
Още: Екатерина Михайлова: В конституционните промени има изненади
Още: Кой е Георги Тахов - предложението на Росен Желязков за министър на земеделието и храните
Още: Кой е Жечо Станков - предложението на Росен Желязков за министър на енергетиката
„Логиката е трудно обяснима, а от сутринта до вечерта позициите се сменят. Разговорът, който водят помежду си, не стига до хората. Зрителят не го интересува дали е меморандум, или споразумение. До хората стига, че има спор кой и как да раздели властта“, добави тя.
„Смисълът е да има контрол, да има механизми, но и да няма ограничения, да се търсят и хора, предложени от опозицията. Въпросът е, че трябва и опозицията да се намеси, защото никой няма да ѝ обърне внимание, ако тя бездейства“, посочи Михайлова.
Още: Кой е Мариан Бачев - предложението на Росен Желязков за министър на културата
Още: Кой е Иван Пешев - предложението на Росен Желязков за министър на младежта и спорта
Още: Екатерина Михайлова: Промените в Конституцията да не стават с оглед на личността
„Силата на политиците винаги е била да намерят решение в трудна ситуация. В името на това да се правят реформи могат да се правят стъпки. През 1997 година се търсеше национално съгласие, за да тръгнат реформите от десницата сме търсели тази подкрепа. Преди 9 месеца бяхме в безизходица и мислехме, че пак отиваме на избори. Бих очаквала повече от тези, на които като идеи симпатизирам – от десницата. Хитрините, заиграванията ги има в политиката, но въпросът е да не се губи посоката и да се извеждат целите. Не ми се ще да коментирам понякога махленския скандал“, каза още тя.