Консултациите за съставяне на правителство, ако гледаме реда по Конституция, това ще стане, след като бъде свикано Народно събрание. Toва заяви конституционалистът Екатерина Михайлова в сутрешния блок на БНТ.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
За неофициалните консултации се канят всички парламентарни групи в Народното събрание и започват битови договорености. „С конституирането на Народното събрание и насрочването на първо заседание от президента, действащото правителство трябва да подаде оставка. Страната без правителство не може да остане без секунда до момента, в който не бъде избрано ново правителство“, категорична бе Михайлова.
Според нея всичко зависи от ситуацията, но очаква в рамките на разумните срокове – около седмица или 10 дни след започване на консултациите би трябвало да яснота за новия кабинет. За актуализираната тема за Велико Народно събрание от страна на премиера Бойко Борисов, Михайлова отбеляза, че дори и да се приеме такава хипотеза, макар че не разбрахме защо се прави нова Конституция, когато има нужда от смяна изцяло на начина на функциониране на държавата.
Ние трябва да знаем дневният ред след провеждането на изборите, който е конституиране на парламент и излъчване на правителство, обясни Михайлова.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Тя посочи, че има състезание на десните в новото Народно събрание, което не ги прави еднакви. За дясното претенцията е голяма и не е останала без представители. По-тежкият проблем е в лявото, уточни Михайлова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
По думите ѝ, след като народните представители встъпят в длъжност трябва да бъдат на висотата на положението. При нас председателят на парламента е в конструкцията пръв между равни, посочи тя и допълни, че няма собствени изключителни правомощия. Всички с интерес ще следим кой ще бъде председателят на парламента, от което може да разчитаме бъдещи политически конфигурации, очаква Михайлова.
Прочетете още по темата: Румен Радев: Промените в Конституцията не трябва да стават залог за нечие политическо оцеляване
Николай Марков: Борисов е изключително опасен играч, за разлика от белите политически мишки
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Политолог: Идва период на драматични промени