"Още сме далече от конституционна криза. Това, че в първия ден не успяха да изберат председател, не е добра стъпка, но тя се дължи на факта, че не беше постигната предварително яснота има или няма мнозинство, което ще определя приоритетите на парламента."
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Това мнение изрази пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право, бивш заместник-председател на Народното събрание.
"Много често сме в състояние на избори, изострят се отношенията, диалогът става все по-затруднен. Има добра новина, че започнаха да говорят", отбеляза Михайлова.
Европейският парламент е нещо различно от нормалните национални парламенти, посочи тя относно аналогията, свързана с ротационното председателство на Народното събрание, предложено от ПП-ДБ.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
ОЩЕ: Преговарят ли "Демократична България" и ГЕРБ-СДС без "Продължаваме промяната"?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Ние сме имали парламенти с повече от един председател, но това се е случвало при принудително отстраняване на председателя от тази позиция, припомни конституционалистът.
Консултациите могат да стартират от момента, в който има регистрирани парламентарни групи, уточни проф. Михайлова.
"След като депутатите са положили клетва, те стъпват в правомощията си и са пълноценни, с всички права. Не виждам пречка, след като има парламентарни групи, да започнат консултациите."
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
Запитана за предложението на Бойко Борисов служебното правителство да се превърне в редовно, Екатерина Михайлова коментира:
"Не ми стои добре. Правителството трябва да бъде израз на парламентарното мнозинство. Служебното правителство е нещо съвършено друго. То е "извикано" в кризисна ситуация, когато няма парламент, основно да се занимае с провеждането на избори."
Многопартийната демокрация понякога преминава през по-тежки периоди. Партиите никога не са били обичани и голяма любов към тях няма да се прояви в скоро време, изтъкна Михайлова.
Ако този парламент има къс живот, голяма съдебна реформа няма как да бъде направена, смята тя.