Конституцията е казала много ясно в какъв срок президентът трябва да насрочи третия мандат на дадената парламентарна група. В самата Конституция не е посочен срок в какъв период от време дадената парламентарна група трябва да извърви стъпките. Това заяви конституционалистът проф. Екатерина Михайлова в сутрешния блок на БНТ.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Според нея може да се направи извод, че пак 7 дни се очаква да бъдат предприети действия за съставяне на правителство с третия мандат. повече от 7 дни ще започне да изглежда не особено добре, ако няма сериозни аргументи, които публично да бъдат заявени, посочи Михайлова.
По начало един закон не е разказ, повест или новела, а възможно най-точен, но понякога има съмнения как да се прилага. Тълкувателните решения не създават проблеми, но всеки път има първи път и понякога ни изненадват политиците, добави Михайлова.
Тя се надява партиите да намерят някакво решение, което да бъде ясно и публично, защото влязохме в ситуацията, в която се създава проблем институциите да си вършат работата.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Сега сме в доста странна ситуация и правителство, назначено от президента търси подкрепа от парламентарните групи, изтъкна конституционалистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Служебният кабинет може да действа, докато тече процедурата с третия мандат. Ако отново има служебно правителство, президентът трябва да издаде указ, с който да преназначи служебното правителство. Президентът е господар на служебното правителство и може да промени структурата и състава на Министерски съвет, каза Екатерина Михайлова.
"Аз ако бях народен представител и ако от мен зависеше нещо бих направила колкото се може по-бързо да бъде гласувана датата за президентските избори. възможно е да има конституционна криза, ако парламентът не определи датата за президентските избори", категорична бе Михайлова.
Тя посочи, че логиката на Конституцията е била да не се правят едновременно президентски и парламентарни избори. Възможно е да бъдат направени избори "2 в 1", но политическо е решението, коментира тя. При всички положения, ако се проведат заедно, ще имаме улеснение технически, но ще имаме сливане на кампании. Честните избори са информирани за гражданите, обясни Михайлова.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
Тя посочи, че е важно всяка една партия да има свой кандидат за президент. Важно е партиите да имат кандидат, за да издигнат своята визия за президентската институция, допълни Екатерина Михайлова.
Тя смята, че би могло за някои правомощия на президента да се помисли към промяна, но страната категорично трябва да остане парламентарна република, а на президентска. Важно е хората, които взимат решения да бъдат просветени, настоя Михайлова.
Прочетете още по темата: Екатерина Михайлова: Не насрочването на изборите ще бъде конституционна криза