"Опасно е политическите сили да оставят властта в ръцете на президента, защото това руши инструментите на демокрацията. А когато институциите спрат да работят, винаги се намират юнаци, които скачат на коня и повеждат със знамена и лозунги в незнайна посока. Случвало се е в другите страни. Нима в Германия не се е случило точно това преди години, когато идва хитлеризмът". Това каза бившият председател на Народното събрание и преподавател по конституционно право проф. Екатерина Михайлова.
Михайлова говори предвид виждането си, че не изглежда да сме близо до изход от политическата каша. По думите ѝ, само първите две политически сили след вота от 2 април проговориха само за да покажат, че не искат да си говорят. Това подсказва, че като нищо ще отидем отново на бързи избори, нищо чудно още през лятото, според мнението на конституционалиста.
"В Конституцията не се казва в какъв срок да връчва мандатът. Вероятно политическите партии правят консултации. Според мен всяко правителство трябва да е експертно и програмно", каза в ефира на БНТ Михайлова.
Според нея първо трябва да се уточнят политиките и приоритетите на мнозинството и тогава да се създава правителство. „Защото парламентът и правителството заедно трябва да работят по приоритетите", смята тя.
Какви да са приоритетите: "Голямата цел е да запазим мира и да останем демократична и финансово стабилна страна. Въпросът е как ще бъдат формулирани и това е работата на хората, които се занимават с политика - да покажат рисковете, а да не се заиграват с дребни игрички. Ако трябва да дам съвет към политиците е - седнете и направете приоритетите - това, което смятате за страната, че е важно", сподели Михайлова. За нея евроатлантическата ни принадлежност е приоритет и то предвид изборните резултати - първите две политически сили декларират, че защитават именно евроатлантическата посока на развитие на България. Трябва обаче това да бъде изведено като приоритет, смята тя.
Възможните формули за кабинет според бившия председател на Народното събрание - трети мандат, експертно правителство или нови избори.
Тя е на мнение, че държавният бюджет за тази година е заложен на карта. Без данъци няма представителство, напомни проф. Михайлова един от най-великите исторически документи - английската "Магна харта".
"Чрез служебните правителства се размива отговорността", допълни проф. Михайлова.
ОЩЕ: Конституционалист: Който направи опит за кабинет, ще спечели местните избори