"Има един световен заговор на МОСАД, ЦРУ и ДС... За да бъде отклонена евроориентацията на България, трябва да бъде произведен този скандал. Това се случва, като със стари пишещи машини се произвеждат досиетата, ние ги получаваме и ние предизвикваме този скандал. Спирам до тук с иронията, за да покажа в какви размери какво се случи." Това заяви в интервю за bTV членът на Комисията по досиетата Екатерина Бончева в коментар за случая с проф. Юлия Кръстева, за която се разбра, че е сътрудничила на Държавна сигурност.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Бончева обясни, че по закон последователно се проверяват тези, които трябва да бъдат проверени: "Дойде ред и на литературните издания. Ние проверяваме от 10 ноември насам. Проф. Кръстева е работила за ДС - това е отговорът."
"Досието на Кръстева не толкова по-различно от други. В много от други документи няма директни сведения с подпис и печат. Такова е досието на Георги Първанов и аз питам защо тогава никой не се възмути по този начин. Защо тогава не казаха – тук няма нищо. Защото това е един авторитетен човек с европейски позиции. И когато се окаже, че подобен човек има контакт със службите това звучи изключително болезнено. За да се извадят тези документи, всички те отговарят на изискванията на закон. Прочиствано е, преномерирано е и това показва, че някой е работил дори и след 1998 година. Има контролен лист, върху който има подпис на оперативен работник,който се интересувал от тези документи", обясни Бончева.
По думите ѝ "хората, които са били съпричастни към ДС – едни са били под заплахата за живот на техните близки и самите тях, други – по меркантилни причини, трети са го правили заради кариерно развитие. Тези мотиви са толкова многообразни, колкото е многообразен е животът. Законът няма как да ги разграничи, законът изисква регистрация. Не може да ги разграничим през Закона, но може да стане по няколко начина - да се публикуват документите, да се четат и да се разказва."
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Според Бончева Законът има един недостатък, че още при създаването се фиксира върху тези, които са сътрудничили, вниманието пада върху агентите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Проф. Кръстева има голям шанс да помогне на себе си и на целия процес – нека разкаже какво се е случило. Защо не се опита да осъди хората, които са създали тези документи. Това ще е началото на един процес, който ще тръгне в съвсем друга посока," предложи Бончева.
Според Тома Биков има едно непрестанно желание да се оказват морални оценки върху един или друг човек:
"Това са много опасни тези в един процес, който е в развитие от 10 години. Има далеч по-интересни досиета на хора, които в продължение на десетилетия са се опитвали да не сътрудничат, писали са само хубави хората. Целта е да бъде отворена тази информация и да бъде предоставена за анализ на всички. Няма как да ги възстановим. Комисията била могла да даде цялостен поглед как работи този репресивен апарат.", смята Биков.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Според Миглена Николчина, преподавател в Софийския университет и литературен критик, целият процес е хванат откъм грешната страна, откъм тези, които са били изнудвани: "Абсурдно е да доказваме нещо чрез липсващи документи. Не казахме нищо за Първанов, за Радосвет Коларов. Ние произведохме от бившите ченгета едни джентълмени по-големи от американските режисьори. Българските интелектуалци бяха любимите играчки на тайните служби."