"Има един световен заговор на МОСАД, ЦРУ и ДС... За да бъде отклонена евроориентацията на България, трябва да бъде произведен този скандал. Това се случва, като със стари пишещи машини се произвеждат досиетата, ние ги получаваме и ние предизвикваме този скандал. Спирам до тук с иронията, за да покажа в какви размери какво се случи." Това заяви в интервю за bTV членът на Комисията по досиетата Екатерина Бончева в коментар за случая с проф. Юлия Кръстева, за която се разбра, че е сътрудничила на Държавна сигурност.
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Бончева обясни, че по закон последователно се проверяват тези, които трябва да бъдат проверени: "Дойде ред и на литературните издания. Ние проверяваме от 10 ноември насам. Проф. Кръстева е работила за ДС - това е отговорът."
"Досието на Кръстева не толкова по-различно от други. В много от други документи няма директни сведения с подпис и печат. Такова е досието на Георги Първанов и аз питам защо тогава никой не се възмути по този начин. Защо тогава не казаха – тук няма нищо. Защото това е един авторитетен човек с европейски позиции. И когато се окаже, че подобен човек има контакт със службите това звучи изключително болезнено. За да се извадят тези документи, всички те отговарят на изискванията на закон. Прочиствано е, преномерирано е и това показва, че някой е работил дори и след 1998 година. Има контролен лист, върху който има подпис на оперативен работник,който се интересувал от тези документи", обясни Бончева.
По думите ѝ "хората, които са били съпричастни към ДС – едни са били под заплахата за живот на техните близки и самите тях, други – по меркантилни причини, трети са го правили заради кариерно развитие. Тези мотиви са толкова многообразни, колкото е многообразен е животът. Законът няма как да ги разграничи, законът изисква регистрация. Не може да ги разграничим през Закона, но може да стане по няколко начина - да се публикуват документите, да се четат и да се разказва."
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Според Бончева Законът има един недостатък, че още при създаването се фиксира върху тези, които са сътрудничили, вниманието пада върху агентите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
"Проф. Кръстева има голям шанс да помогне на себе си и на целия процес – нека разкаже какво се е случило. Защо не се опита да осъди хората, които са създали тези документи. Това ще е началото на един процес, който ще тръгне в съвсем друга посока," предложи Бончева.
Според Тома Биков има едно непрестанно желание да се оказват морални оценки върху един или друг човек:
"Това са много опасни тези в един процес, който е в развитие от 10 години. Има далеч по-интересни досиета на хора, които в продължение на десетилетия са се опитвали да не сътрудничат, писали са само хубави хората. Целта е да бъде отворена тази информация и да бъде предоставена за анализ на всички. Няма как да ги възстановим. Комисията била могла да даде цялостен поглед как работи този репресивен апарат.", смята Биков.
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Според Миглена Николчина, преподавател в Софийския университет и литературен критик, целият процес е хванат откъм грешната страна, откъм тези, които са били изнудвани: "Абсурдно е да доказваме нещо чрез липсващи документи. Не казахме нищо за Първанов, за Радосвет Коларов. Ние произведохме от бившите ченгета едни джентълмени по-големи от американските режисьори. Българските интелектуалци бяха любимите играчки на тайните служби."