Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ДСБ иска България да търси помощ от ЕС срещу шантажа на Турция за бежанците

17 август 2016, 12:25 часа
Реклама

Българският национален интерес налага България незабавно да изиска от Европейския съюз (ЕС) и ключовите си партньори в НАТО да пресекат всеки опит за използване на мигрантската заплаха в българо-турските отношения. Това заяви лидерът на ДСБ Радан Кънев на брифинг в централата на партията, където представи писмена позиция на ДСБ по темата.

Припомняме, че през изминалата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че голямата му цел, докато е на министър-председателския пост, е да опази България от заливане с мигранти.

По думите на Борисов именно затова сме позволили екстрадицията на турския бизнесмен Абдуллах Бююк.

"С Турция трябва да се опитваме да градим възможно най-добри отношения, с цената на всички да ни вземат главите. Голямата цел, която трябва да имаме, е Турция да третира България по различен начин от всички в Европа, да не влизаме в този конфликт", каза още премиерът пред Нова телевизия.

Днес, 17 август, от "синята" партия обявиха, че са загрижени от „непоследователните позиции и послания на българското правителство в настоящата международна ситуация, в която България е изправена пред сериозни рискове – разконцентриран ЕС, блокирана от изборите външна политика на САЩ и доминиращ агресивен натиск от страна на Русия и Турция”.

Според ДСБ е опасно в този момент българската политика да се изразява в едностранни жестове към авторитарните режими в Анкара и Москва. За пример лидерът на партията Радан Кънев посочи случая с Абдуллах Бююк. Той подчерта, че се касае за порочна политика, наред с отстъплението с националните позиции по проекта „Белене” и другите руски енергийни проекти на Балканите, а също и заявката за двустранно уреждане на мигранския въпрос с Турция.

По тези въпроси като член едновременно на ЕС и на НАТО страната ни трябвало да преговаря от позиция на силата и националния интерес, като ангажира подкрепата на най-силния отбранителен съюз и най-мощната икономическа общност в света.

"Опасността от нова мигрантска вълна не трябва да бъде използвана за предизборно сплашване на българските граждани", категорични са от ДСБ.

Кънев настоя още за ангажимент на НАТО за охрана на българо-турската граница по реда, по който тази охрана се прилага между Турция и Гърция, а също и в духа на споразумението за засилено сътрудничество между ЕС и НАТО от срещата на върха във Варшава.

Кънев подчерта още, че казусът „АЕЦ Белене” и присъдата срещу България трябва да бъдат поставени в европейски контекст в рамките на общата енергийна политика на съюз и плановете за изграждане на Европейски енергиен съюз. Според него е необходимо съдействие от Европейската комисия в рамките на преговорите с Москва, за да се осигури разрешение от руската страна за продажба на ядрения реактор на трета страна.

Във вътрешно-политически план ДСБ подкрепят искането за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) - заради опасността от ислямизация. Ако това се случи, те са категорични, че ще поставят въпроса за засилване на държавния контрол върху вероизповеданията и религиозното обучение и финансирането на религиозните институции.

Партията на Кънев иска да постави на КСНС и въпроса да не се допуска откриване на изборни секции за президентските избори в Турция заради фактическата отмяна на демократичните правила в турския вътрешно-политически живот.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес