Може да има наказателна отговорност във връзка със случаите на насилие в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания "Хризантема" в Габрово. Това каза вицеприемиерът Томислас Дончев и уточни, че проверките продължават.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
По думите му ако домовете все още бяха от типа "казармени" за случая, едва ли е щяло да се разбере. Той приложи данни от времената на старите домове, когато е имало 238 случая на починали деца: 31 от глад, 84 от общо изтощение, 13 от зарази, 6 от злополуки, 15 без установен причина, 2 от насилие...
Дончев призна, че в повечето центрове от такъв тип работят хора от домовете, които прехвърлят стария опит, но алармира, че има недостиг на персонал и специалисти: "Дали деинституционализацията е правилен път, аз нямам съмнение. Не е вярно, че не излизат. В зависимост от състоянието на децата, в зависимост от нуждите, някои от тях ходят на училище... Колкото до камерите е спорен въпроса, заради личното пространство. Каквито и дефекти да има деинституционализацията, числата не са такива."
Той допълни, че ще има разговори със социалното министерство и предположи, че "една по-задълбочена проверка във всички центрове няма да е излишна."
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
"За вота на недоверие аз, имайки удоволствие да съм 5 часа в залата разбрах, че човек вика най-много, когато има най-слаби аргументи", коментира още Дончев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
"С президента Радев позициите ни са различни в рамките на допустимото. Следващия път, когато имам възможност да се видя с г-н Радев, непременно ще го питам какво има предвид, защото не знам тихомълком да се е сменила формата на управление", допълни още той във връзка с изказването на президента, че парламентарната република е атрофирала.
В коментар за Истанбулската конвенция Дончев припомни, че че "в близо в 2/3 от случаите на домашно насилие цялата държавна машина приема това, че проблемът трябва да остане в рамките на семейство. Ако жената няма пари и друго жилище тя трябва да остане при насилника."
Според него повечето от хората, които коментират документа не са го чели: "Едните имат скрити страхове, има такива, които откровено злоупотребяват със ситуацията... Факт е, че се появиха съмнения относно конвенцията. Щом има подобни съмнения, нека позволим обществото да проведе нужния дебат, за колкото време е нужно. Аз си мисля, че основните групи, които излъчват страхове, се делят на няколко подвида – такива които имат реални страхове, такива, които откровено злоупотребяват със ситуацията", посочи още Дончев.
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)